Europejska Sieć Rad Sądownictwa chce usunąć polski KRS. Styrna nie weźmie udziału w zgromadzeniu

Polska
Europejska Sieć Rad Sądownictwa chce usunąć polski KRS. Styrna nie weźmie udziału w zgromadzeniu
Polsat News
Paweł Styrna podtrzymuje argumenty KRS w sporze z ENCJ

Przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa Paweł Styrna odmówił udziału w zbliżającym się zgromadzeniu ogólnym Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ), podczas którego organizacja ma głosować nad wykluczeniem polskiej Rady z tego stowarzyszenia - poinformowała we wtorek KRS.

List w tej sprawie sędzia Styrna wysłał przewodniczącemu ENCJ Filippo Donatiemu. "Dziękuję za informację o Nadzwyczajnym Zgromadzeniu Ogólnym Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa, które odbędzie się w Wilnie. Nie wezmę udziału w tym spotkaniu. Uważam, że decyzja ENCJ o zawieszeniu KRS w prawach członka tej organizacji została podjęta bez podstawy prawnej i jest sprzeczna ze Statutem ENCJ. Warunkiem udziału w spotkaniach w ramach Sieci jest więc uprzednie uchylenie uchwały Zgromadzenia Ogólnego o zawieszeniu Krajowej Rady Sądownictwa w prawach członka" - oświadczył w liście szef KRS.

ENCJ chce usunąć polski KRS

Styrna poinformował przy tym, że KRS podtrzymuje wszystkie swoje argumenty przedstawiane we wcześniejszych wyjaśnieniach i zadeklarował gotowość do dalszej współpracy z ENCJ.

 

Nadzwyczajne zgromadzenie ogólne ENCJ zostało zwołane na 28 i 29 października. Europejska sieć rad ma podjąć wtedy decyzję dotyczącą dalszego udziału Krajowej Rady Sądownictwa w tym stowarzyszeniu. W czwartek o godz. 16.30 odbędzie się w tej sprawie konferencja prasowa ENCJ.

 

ZOBACZ: NSA uchylił uchwałę KRS. Chodzi o powołania sędziów SN

 

Wniosek o usunięcie polskiej KRS z organizacji złożył w maju ubiegłego roku zarząd ENCJ. Jak argumentowano wtedy, KRS rażąco narusza zasady europejskiej sieci rad dotyczące ochrony niezależności sądownictwa, obrony wymiaru sprawiedliwości, a także poszczególnych sędziów. W efekcie zaproponowano zgromadzeniu ogólnemu ENCJ wydalenie KRS z szeregów organizacji.

 

Europejska sieć rad już we wrześniu 2018 r. zdecydowała o zawieszeniu KRS w prawach członka; w ocenie tej organizacji polska Rada "nie spełnia wymogów ENCJ dotyczących niezależności od władzy wykonawczej i ustawodawczej". ENCJ zapowiedziała wtedy, że będzie monitorować działania KRS.

"Zarzuty ogólnikowe i niepodparte"

Jak wskazano w informacji na stronie ENCJ, zarząd tej organizacji uważnie śledził rozwój sytuacji związanej z polską Radą i nie odnotował poprawy w wypełnianiu przez KRS obowiązków gwarantujących niezależności sądownictwa.

 

Z kolei KRS w stanowisku przesłanym w ubiegłym roku do ENCJ zapewniła, że działa w sposób jawny i transparentny. Zdaniem polskiej Rady stawiane jej przez europejską organizację zarzuty braku niezależności od władzy wykonawczej są ogólnikowe i niepodparte konkretnymi przykładami.

 

Wcześniej KRS przyjęła stanowisko, w którym poinformowała, że nie jest dłużej zainteresowana członkostwem w ENCJ, jeżeli organizacja ta uważa, iż dozwolone jest kwestionowanie umocowania prezydenta i KRS do powoływania sędziów w Polsce.

 

Zgodnie z przepisami o wykluczeniu członka ENCJ decyduje zgromadzenie ogólne większością trzech czwartych głosów obecnych na posiedzeniu.

pdb/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie