Chcą wykluczyć polską KRS z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa

Polska
Chcą wykluczyć polską KRS z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa
Polsat News
Polska KRS może stracić członkostwo w europejskiej organizacji

Europejska Sieć Rad Sądownictwa (ENCJ) przekazała szefowi polskiej Krajowej Rady Sądownictwa, że zamierza wyrzucić ją z tej organizacji. List w tej sprawie trafił już do Leszka Mazura. Polska Rada ma czas do 22 maja, aby przedstawić swoje zdanie w tej kwestii.

Zdaniem Zarządu ENCJ, polska KRS "nie przestrzega podstawowej zasady członków tej organizacji", czyli niezależności od władzy wykonawczej. 

 

ZOBACZ: Koronawirus wpływa na wybór następcy prezes SN Małgorzaty Gersdorf

 

Stwierdzono również, że KRS "dopuściła się tym samym poważnego naruszenia celów i zadań (europejskiego) Stowarzyszenia (...) i nie zdradza chęci zaradzenia tym naruszeniom" - poinformowało radio RMF FM. 

 

Polska KRS ma czas do 22 maja, by przedstawić swoje stanowisko

 

Szef ENCJ Kees Sterk przekazał Leszkowi Mazurowi, że Zarząd zamierza zaproponować Walnemu Zgromadzeniu członków tej międzynarodowej organizacji, aby wykluczyć z niej polską KRS. Do swojego listu dołączył kilkustronnicową opinię. 

 

Polska Krajowa Rada Sądownictwa ma czas do 22 maja na przedstawienie swojej odpowiedzi dotyczącej tej sprawy. Ewentualne wykluczenie KRS z ENCJ może nastąpić w połowie czerwca.

 

 

wka/luq/ polsatnews.pl, rmf24.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie