Niemieccy politycy nie mają dostępu do Bundeswehry w Turcji. Grożą przeniesieniem wojska do Jordanii

Świat
Niemieccy politycy nie mają dostępu do Bundeswehry w Turcji. Grożą przeniesieniem wojska do Jordanii
incirlik.af.mil

Rząd Niemiec domaga się od władz Turcji rozwiązania w ciągu dwóch tygodni sporu o dostęp niemieckich deputowanych do bazy lotniczej Incirlik. Władze w Berlinie zapowiedziały, że inaczej przeniosą stacjonujące tam wojska niemieckie do innego kraju. Turcja zabroniła niemieckim politykom wizyt w bazach prawdopodobnie w odwecie za udzielenie azylu tureckim wojskowym po próbie puczu w ubiegłym roku.

- Dyplomatyczne młyny mogą jeszcze pracować przez dwa tygodnie - powiedział agencji dpa deputowany CDU Juergen Hardt, odpowiedzialny w swoim klubie parlamentarnym za politykę zagraniczną.

 

Dwa tygodnie na konkrety

 

- Jeżeli w ciągu 14 dni z Ankary nie nadejdą jasne, jednoznaczne sygnały dotyczące prawa do odwiedzin (bazy przez niemieckich posłów), rząd będzie musiał przenieść w inne miejsce myśliwce "Tornado" - zaznaczył polityk CDU.

 

Rolf Muetzenich ze współrządzącej Niemcami SPD domaga się natychmiastowego przeniesienia niemieckich żołnierzy. "Socjaldemokraci chcą, by już w przyszłym tygodniu Bundestag opowiedział się jednoznacznie za wycofaniem wojska (z bazy Incirlik)" - powiedział poseł SPD w telewizji ZDF.

 

Ultimatum niemieckie jest kolejną odsłoną ostrego konfliktu między Berlinem a Ankarą. Do kryzysowego spotkania między kanclerz Niemiec Angelą Merkel a prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem doszło podczas szczytu NATO w czwartek w Brukseli. 

 

Osiem miesięcy zakazu wstępu

 

Niedawne ustępstwo ze strony tureckiej, która zezwoliła na wizytę niemieckich parlamentarzystów w bazie NATO Konya, gdzie stacjonują także żołnierze Bundeswehry, nie poprawiła w sposób istotny sytuacji. Niemiecki rząd poinformował w piątek posłów Bundestagu o możliwości pierwszego od ośmiu miesięcy wyjazdu do tej bazy.

 

Zakaz odwiedzin obowiązuje natomiast nadal w bazie lotniczej Incirlik. Ta baza należy w przeciwieństwie do bazy Konya, będącej obiektem NATO, wyłącznie do Turcji.

 

Berlin poinformował, że poszukuje innego miejsca nadającego się na bazę dla żołnierzy Bundeswehry i że jedną z alternatyw jest Jordania. Miejsce to odwiedziła niedawno minister obrony Niemiec Ursula von der Leyen.

 

Merkel: Bundeswehrę kontroluje parlament

 

Merkel wielokrotnie podkreślała, że Bundeswehra to armia podlegająca parlamentowi i dlatego dostęp posłów Bundestagu do tureckiej bazy lotniczej Incirlik, gdzie stacjonują niemieccy żołnierze, jest "absolutnie konieczny".

 

W położonej na południowym wschodzie Turcji bazie Niemcy mają kilka wielozadaniowych samolotów bojowych Tornado i wspierający je samolot tankowania powietrznego, a ich tamtejszy kontyngent liczy około 260 żołnierzy. Niemieckie samoloty uczestniczą w zwalczaniu Państwa Islamskiego w Syrii i Iraku, wykonując przy tym wyłącznie loty rozpoznawcze.

 

Turcja oficjalnie nie podała powodów zakazania wizyty niemieckich parlamentarzystów, ale Berlin podejrzewa, że Ankara chce ukarać Niemcy za udzielenie schronienia tureckim wojskowym, którzy wystąpili o azyl po czystkach rozpoczętych w Turcji w następstwie udaremnionego puczu z zeszłego roku. Ich liczba rośnie z miesiąca na miesiąc.

 

PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie