Rosja. Trzeci dzień z rzędu z rekordem zgonów na COVID-19

Świat
Rosja. Trzeci dzień z rzędu z rekordem zgonów na COVID-19
PAP/EPA/Maxim Shipenkov
Na zdjęciu: patrol rosyjskiej policji na Placu Czerwonym w Moskwie.

Trzy dni z rzędu władze Rosji odnotowały rekordową liczbę ofiar COVID-19. W sobotę tamtejsze ministerstwo zdrowia poinformowało o 1075 kolejnych przypadkach śmiertelnych w ciągu ostatniej doby. Liczba nowych zakażeń w ciągu 24 godzin wyniosła 37 tys. 678. Prezydent Władimir Putin zarządził w całym kraju tydzień wolnego od pracy w dniach od 30 października do 7 listopada, by spowolnić pandemię.

Rosja od czerwca zmaga się z nową falą pandemii, spowodowaną pojawieniem się bardziej agresywnych wariantów koronawirusa, nieprzestrzeganiem obostrzeń epidemicznych i dużymi trudnościami w kampanii szczepień.

 

Liczba zgonów w Rosji osiągnęła obecnie 229 tys. 528, co sprawia, że kraj ma obecnie najwyższą śmiertelność w Europie. Dane rządowe mogą być jednak w dużej mierze niedoszacowane, bowiem agencja statystyczna Rosstat pod koniec sierpnia poinformowała o ponad 400 tys. zgonów.

 

ZOBACZ: Hiszpania. Ponad tysiąc osób usunięto z dyskotek z powodu łamania zasad epidemicznych

 

Zaledwie jedna trzecia Rosjan została zaszczepiona od czasu pojawienia się w grudniu 2020 roku pierwszej ogólnokrajowej szczepionki Sputnik V. Jak pisze agencja AFP, jest to porażka rządu, którą można tłumaczyć w szczególności tradycyjną nieufnością społeczeństwa do władz.

 

W tym tygodniu prezydent Rosji Władimir Putin zarządził w całym kraju tydzień wolnego od pracy w dniach od 30 października do 7 listopada, co ma spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa.

hlk
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie