Nowy wariant koronawirusa na Białorusi. Ostrzeżenie wiceministra

Świat
Nowy wariant koronawirusa na Białorusi. Ostrzeżenie wiceministra
Polsat News
Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka ogłosił, że noszenie maseczek powinno być dobrowolne.

Główny lekarz sanitarny i wiceminister zdrowia Białorusi Alaksandr Tarsienka w wystąpieniu telewizyjnym potwierdził, że w kraju zidentyfikowano przypadki zakażenia wariantem koronawirusa Delta Light. Urzędnik ostrzegł, że wirus jest bardziej niebezpieczny i najczęściej chorują młodsi pacjenci. W Mińsku zakażenia obserwowane są głównie w grupie wiekowej 18-29 lat.

Wiceminister zdrowia i główne lekarz sanitarny Białorusi ostrzegł, że nowy wariant koronawirusa Delta Light krąży w kraju od września. Alaksandr Tarasienka dodał, że nie zaobserwowano na razie różnic w przebiegu choroby, jednak ostrzegł, że nowa odmiana zaraża szybciej - podała telewizja Biełsat. Jak stwierdził, zamiast kwadransa patogen potrzebuje "jednej, dwóch minut, by przejść z człowieka na człowieka".

Białoruś: chorują młodsi

Wiceminister mówił, że obecnie w kraju chorują głównie ludzie w wieku od 30. do 49. roku życia. Z kolei w stolicy najwięcej zachorowań jest w grupie 18-29 lat.

 

Minister zdrowia Dzmitryj Piniewicz podał, ze 40 proc. łóżek w szpitalach zarezerwowano dla pacjentów covidowych. Dodał, że ponad 27 proc. Białorusinów przyjęło pierwszą dawkę szczepionki. Resort nie podał bliższych danych dotyczących zakażeń.

 

ZOBACZ: Białoruś. Łukaszenka podpisał ustawę o zawieszeniu umowy o readmisji z Unią Europejską

 

W piątek Ministerstwo Zdrowia Białorusi na swoim profilu w komunikatorze Telegram podało, że usuwa z obostrzeń covidowych nakaz noszenia maseczek i przestrzegania dystansu. Stało się to po krytyce ze strony prezydenta Alaksandra Łukaszenki, który zasugerował, że noszenie maseczek powinno być dobrowolne. W Mińsku nie obowiązują ogłoszone przed tygodniem przepisy nakazujące noszenie maseczek i ograniczające działalność muzeów, bibliotek i innych instytucji kultury.

Podzielą przychodnie i szpitale

Wcześniej Łukaszenka skrytykował decyzję o odwołanie udzielania planowej pomocy medycznej z powodu wzrostu zachorowań na COVID-19. W nowym rozporządzeniu resort nakazał opracowanie sposobu podziału szpitali szpitali i przychodni na strefy.

 

ZOBACZ: Ambasador Białorusi we Francji wezwany do kraju na konsultacje

 

Niezależne media i organizacje wzywają Białorusinów do przestrzegania zasad bezpieczeństwa i szczepienia się. Liderka opozycji Swiatłana Cichanouskaja prosiła, by obywatele nosili maseczki. Z kolei konspiracyjna organizacja lekarska "Biełyje chałat" (pol. "Białe fartuchy") podaje, że sytuacja pandemiczna na Białorusi jest "bardzo trudna" - twierdzi Biełsat. Organizacja ta podaje, że 16 października w dwóch szpitalach w Mińsku na COVID-19 zmarło więcej osób, niż według oficjalnych informacji w całym kraju.

hlk/zdr / PAP / Belsat
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie