Ambasador Białorusi we Francji wezwany do kraju na konsultacje

Świat
Ambasador Białorusi we Francji wezwany do kraju na konsultacje
Flickr.com/Pavel Kovalev/Domena Publiczna

Białoruś wezwała na konsultacje do kraju Ihara Fisienkę, swego ambasadora w Paryżu - poinformowało w poniedziałek białoruskie MSZ. Wcześniej zażądało, aby Białoruś opuścił francuski ambasador Nicolas de Bouillane de Lacoste. Dyplomata wyjechał z Mińska w niedzielę.

"Ambasador Białorusi we Francji Ihar Fisienka został wezwany do Mińska na konsultacje" - napisał w komunikacie rzecznik MSZ Anatol Hłaz.

Ambasador Francji opuszcza Białoruś

Według białoruskich mediów francuski ambasador został wyrzucony, gdyż nie przedstawił listów uwierzytelniających prezydentowi Alaksandrowi Łukaszence.

 

- Francja nie uznała wyników wyborów prezydenckich z 9 sierpnia 2020 roku i ja nie wręczyłem listów uwierzytelniających - potwierdził de Lacoste w posłaniu wideo, rozpowszechnionym przez ambasadę Francji w Mińsku.

 

ZOBACZ: Białoruś. Ambasador Francji Nicolas de Lacoste opuścił kraj na żądanie białoruskiego MSZ

 

Według ambasady dyplomata przedstawił 8 grudnia 2020 r. kopię listów uwierzytelniających ministrowi spraw zagranicznych Białorusi Uładzimirowi Makiejowi.

Odpowiedź Paryża

"Francja będzie stać przy narodzie Białorusi i będzie szukać rozwiązania kryzysu w tym kraju" - napisało w oświadczeniu francuskie MSZ.

 

Jednocześnie resort podał, że poinformowano stronę białoruską o adekwatnych krokach, podjętych przez Francję wobec białoruskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego we Francji.

 

ZOBACZ: Białoruś. Użytkownicy Telegrama mogą być uznani za terrorystów

 

De Lacoste jest kolejnym dyplomatą państwa członkowskiego Unii Europejskiej, zmuszonym przez Białoruś do opuszczenia Mińska.

 

Stosunki pomiędzy krajami Unii Europejskiej i Białorusi znalazły się w impasie, gdy Łukaszenka został ogłoszony zwycięzcą wyborów, uznanych przez opozycję za sfałszowane oraz zamknął jej czołowych przedstawicieli w więzieniu lub zmuszał ich do wyjazdu z kraju. 

zma/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie