Portugalia. Rząd zwróci obywatelom 10 eurocentów za każdy litr paliwa

Świat
Portugalia. Rząd zwróci obywatelom 10 eurocentów za każdy litr paliwa
Pixabay/Zdjęcie ilustracyjne
Rząd zwróci obywatelom część kosztów zakupu paliwa

Rząd Portugalii ogłosił w sobotę, że wobec rosnących cen surowców energetycznych będzie zwracał obywatelom część kosztów zakupu paliwa - w wysokości 10 eurocentów za każdy litr nabyty na stacjach benzynowych.

Z zapowiedzi socjalistycznego rządu Antonio Costy wynika, że zwrot wypłacany będzie do kwoty za maksymalnie 50 litrów w miesiącu na gospodarstwo domowe.

 

Środki będą trafiać do obywateli, którzy wcześniej zarejestrują się na internetowej platformie IVAucher, pozostawiając tam m.in. swoje dane osobowe, a także numer identyfikacji podatkowej i rachunku bankowego, na który rząd będzie przelewał zwrot.

 

ZOBACZ: Eksperci: żywność będzie jeszcze droższa, w IV kw. nawet o ok. 10 proc.

 

Według rządu program wspierania obywateli będzie prowadzony w całym kraju między listopadem 2021 r. a marcem 2022 r.

60 proc. ceny paliwa to podatek

Zapowiedź rządu skrytykowało w komunikacie kierownictwo Automobil Klubu Portugalii (ACP). Szef organizacji Carlos Barbosa ocenił, że pomoc państwa w ramach IVAucher jest "znikoma" i "nie poprawi sytuacji kierowców ubożejących wskutek podwyżek cen paliw".

 

Wskazał, że rząd Portugalii utrzymuje jedne z najwyższych w UE podatków od paliw. Ich udział przekracza 60 proc. ceny paliwa na stacjach benzynowych.

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie