USA. Multimilioner Robert Durst oficjalnie podejrzany o zamordowanie żony

Świat
USA. Multimilioner Robert Durst oficjalnie podejrzany o zamordowanie żony
Pixabay.com/Ichigo121212/
Zdjęcie ilustracyjne

Śledczy z policji stanowej Nowego Jorku złożył w sądzie wniosek oskarżający 78-letniego multimilionera Roberta Dursta o zamordowanie w 1982 r. swojej żony. Przysięgli zdecydują teraz, czy skazanemu w zeszłym tygodniu na dożywocie za inne morderstwo mężczyźnie zostaną postawione zarzuty.

Żona pochodzącego z rodziny magnatów nieruchomości multimilionera, Kathleen McCormack Durst, zaginęła w okolicach Nowego Jorku w ostatnim dniu stycznia 1982 r. Do dzisiaj nie odnaleziono jej ciała. Kobieta w 2017 r. została formalnie uznana za zmarłą.

Zbrodnia sprzed 30 lat

Durst jest od dekad podejrzewany o zabicie żony, ale prokuratorzy i śledczy nie byli jak dotąd w stanie niczego mu udowodnić - przypomina dziennik "The New York Times".

 

ZOBACZ: Łódzkie. Miał zabić nożem żonę i ranić znajomego. Policja zatrzymała podejrzanego

 

15 października sąd w Kalifornii skazał Dursta na dożywotnie więzienie bez możliwości zwolnienia warunkowego za zamordowanie w 2000 r. swojej przyjaciółki Susan Berman. W procesie ujawniono, że zabita kobieta pomogła zapewnić Durstowi fałszywe alibi w sprawie zniknięcia McCornack.

 

Według prokuratury mężczyzna zabił Berman, ponieważ bał się, że ta w końcu podzieli się z władzami swoją wiedzą na temat zaginięcia jego żony.

Durst usłyszy zarzuty?

W piątek prokuratura hrabstwa Westchester potwierdziła, że śledczy Joseph Becerra z policji stanowej Nowego Jorku złożył we wtorek w sądzie w Lewisboro formalny wniosek oskarżający Dursta o morderstwo drugiego stopnia.

 

Dokument opiera się na ustaleniach prokuratorów i śledczych z Nowego Jorku i Los Angeles oraz "rozmowach z licznymi świadkami i na obserwacjach zeznań podejrzanego".

 

ZOBACZ: Ukraina. Policja: zamknięto kanał przerzutu migrantów przez granicę z Polską

 

Teraz przez kilka tygodni będzie obradowała wielka ława przysięgłych (ang. grand jury), która przesłucha świadków i zdecyduje, czy Durst zostanie ostatecznie postawiony w stan oskarżenia, a sprawa trafi do sądu.

Podejrzenia ws. kolejnego morderstwa

Cierpiący na wiele chorób Durst przez ostatnie pięć lat przebywał na oddziale szpitalnym jednego z więzień w Los Angeles. Mężczyzna, u którego zdiagnozowano ostatnio Covid-19 oddycha z pomocą respiratora.

 

ZOBACZ: Alec Baldwin komentuje tragiczny wypadek na planie filmowym. Aktor wydał oświadczenie

 

Według kalifornijskiej prokuratury Durst zabił również swojego sąsiada z Teksasu, który odkrył prawdziwą tożsamość mężczyzny, gdy ten po śmierci Berman ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości. W tej sprawie został jednak uniewinniony przed teksańskim sądem, mimo że przyznał się do rozczłonkowania ciała mężczyzny.

 

Durst jest bohaterem opisującego jego procesy nakręconego w 2015 r. serialu dokumentalnego "Przeklęty: Życie i śmierci Roberta Dursta".

zma/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie