Japonia. Wraki wypłynęły na powierzchnie. "Upiorna flota" na Iwo Jimie

Świat
Japonia. Wraki wypłynęły na powierzchnie. "Upiorna flota" na Iwo Jimie
YouTube
Wraki wypłynęły na powierzchnie.

Erupcje wulkanów na japońskich wyspach Ogasawara przyczyniły się do powstania nowego lądu na morzu i podniosły Iwo Jimę oraz otaczający wyspę obszar. Dzięki wypiętrzeniu na powierzchnię wody wypłynęły wraki statków z czasów II wojny światowej.

Podwodny wulkan Fukutoku-Okanoba, położony około 50 kilometrów na południe od Iwo Jimy, wybuchł 13 sierpnia.

 

ZOBACZ: Znaleziono wrak bombowca, który zaginął 80 lat temu

 

Po dwóch miesiącach, 17 października naukowcy z Centrum Kompleksowych Badań Wulkanów Narodowego Instytutu Nauk o Ziemi i Zapobiegania Katastrofom Japonii, odbyli lot nad obszarem i zaobserwowali, że nowa wyspa pojawiła się na powierzchni morza w pobliżu rejonu Fukuoka.

 

Zaobserwowali również, że Iwo Jima oraz otaczający wyspę obszar podniósł się i zobaczyli, że z dna wypłynęła "upiorna flota wraków z czasów II wojny światowej, które często można zobaczyć częściowo zanurzone". "Teraz pojawiły się na czarnych, piaszczystych plażach małej wulkanicznej wyspy" - poinformował portal "The National News".

 

Naliczono dokładnie 24 wraki, których szczątki leżały na popiele wulkanicznym. Następnie szczątki zostały przeniesione na zachodnią stronę wyspy przez urzędujące na wyspie siły samoobrony Japonii i wykorzystane jako falochrony.

Bitwa o Iwo Jima

Pod koniec II wojny światowej Iwo Jima była świadkiem dramatycznych starć pomiędzy amerykańskimi i japońskimi siłami wojskowymi, które trwały od 19 lutego do 26 marca 1945 roku.

 

ZOBACZ: Szwecja. Uszkodzenia wraku promu "Estonia" mogą wskazywać na eksplozję

 

Wyspa miała strategiczne położenie i kluczowe znaczenie dla obrony Japonii i dla wojsk USA, które planowały urządzić na niej platformę startową dla potencjalnej inwazji na cesarstwo. Na wulkanicznym obszarze 22 tys. japońskich obrońców walczyło ze 110 tys. amerykańskich żołnierzy.

 

Bitwa była niezwykle krwawa i zacięta. Blisko 7 tys. Amerykanów zostało zabitych, a ponad 19 tys. zostało ciężko rannych. Z wojsk imperialnych przeżyło 216 żołnierzy, ale nie wszyscy zginęli podczas starć - prawie 800 popełniło honorowe samobójstwo.

rsr/prz/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie