Znaleziono wrak bombowca, który zaginął 80 lat temu

Świat
Znaleziono wrak bombowca, który zaginął 80 lat temu
wikimedia/Royal Air Force/publicdomain
Holenderskie ministerstwo obrony poinformowało, że we wraku odnaleziono fragmenty kości, butów oraz kombinezonów lotniczych.

W holenderskiej miejscowości odnaleziono pochodzący z czasów II wojny światowej wrak bombowca czechosłowackiego dywizjonu 311 brytyjskich sił powietrznych. We wraku bombowca znajdują się szczątki pięciu lotników - przekazała ambasada Czech w Hadze.

Bombowiec Vickers Wellington został zestrzelony nad Holandią przez niemiecki myśliwiec 23 czerwca 1941 roku; maszyna wracała z nocnego nalotu na Bremę. Z sześcioosobowej załogi uratował się jeden lotnik, który dostał się do niewoli.

 

ZOBACZ: Robo-pies Spot pojawił się obok wraku prototypu SN10 statku Starship

 

Los pięciu pozostałych członków załogi był dotąd nieznany, uznawano, że zginęli w pożarze maszyny - przypomina czeska agencja CTK.

 

 

Holenderskie ministerstwo obrony poinformowało, że we wraku odnaleziono fragmenty kości, butów oraz kombinezonów lotniczych. Powiązanie szczątków z poszczególnymi członkami załogi zajmie kilka miesięcy.

Godny pochówek lotników

Wydobycie wraku jest częścią prowadzonego od 2019 roku przez władze holenderskie programu mającego zapewnić godny pochówek lotnikom, którzy zostali zestrzeleni nad tym krajem podczas II wojny światowej.

 

 

Ocenia się, że nad Holandią rozbiło się lub zostało zestrzelonych ponad 5,5 tys. samolotów. W 30-50 proc. wraków wciąż znajdują się szczątki żołnierzy.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie