Pan Janusz odzyskał wzrok po wypadku. Tak nieprawdopodobnych historii jest więcej

Świat
Pan Janusz odzyskał wzrok po wypadku. Tak nieprawdopodobnych historii jest więcej
Polsat News
Pan Janusz odzyskał wzrok po ponad 20 latach.

Janusz Góraj, który od ponad 20 lat prawie nic nie widział, odzyskał wzrok w jednym oku po tym, jak potrącił go samochód. Lekarze nie potrafią wyjaśnić, jak do tego doszło. Okazuje się, że podobnych przypadków jest więcej.

Janusz Góraj z Gorzowa Wielkopolskiego ponad 20 lat temu w wyniku ostrej alergii całkowicie stracił wzrok w jednym oku. Drugim widział jedynie kontury i ostre światło.


Wszystko niespodziewanie się zmieniło dwa lata temu, kiedy mężczyzna na przejściu dla pieszych został potrącony przez samochód. Uderzył wtedy głową w maskę auta i o asfalt. Miał uszkodzone biodro. Po kilku dniach ostrość w jednym oku zaczęła powracać.

 

ZOBACZ: Niewidomy z Gorzowa wpadł pod samochód i... odzyskał wzrok. Lekarze są w szoku


- Było wielkie zdziwienie - mówił Polsat News pan Janusz. - Któregoś dnia wstałem i zobaczyłem, że ta ostrość jest o wiele lepsza niż przed wypadkiem. Opowiedziałem tę historię okuliście, ona też był zdziwiona, że lepiej widzę. Nie umiała wytłumaczyć, co było przyczyną - dodał.


Lekarze skłaniają się ku wersji, że to nie uderzenie, a mieszkanka leków podawana podczas hospitalizacji ortopedycznej pomogła panu Januszowi.

 

"To prawdziwy cud"


Nieprawdopodobnych historii osób, które odzyskały wzrok w trudnych do wyjaśnienia okolicznościach jest więcej. 


Jedną z nich jest historia Mary Ann Franco z Florydy. Kobieta straciła wzrok po uszkodzeniu kręgosłupa w wyniku wypadku samochodowego w 1993 r. Ponad 20 lat później - w sierpniu 2015 r. - upadła w swoim domu i uderzyła się w głowę. Doznała urazu kręgosłupa i musiała nosić kołnierz ortopedyczny, czekając na operację.

 

ZOBACZ: Niewidomy trębacz zagrał hejnał z Wieży Mariackiej. Pierwsze takie wykonanie w historii


Już będąc w szpitalu po operacji szyi zaczęła odzyskiwać wzrok, choć nie od razu zdała sobie z tego sprawę. - Zwróciłam się do pielęgniarki: "kobieto w fiolecie, daj mi coś na ból". Moja siostrzenica spytała: "co powiedziałaś?". I wtedy zorientowałam się, że widzę - opowiadała, cytowana przez portal independent.co.uk.


Neurochirurg dr John Afshar, który przeprowadził operację, mówił ABC News, że nie spodziewał się, że wpłynie ona na wzrok kobiety. - To prawdziwy cud. Naprawdę nie mam naukowego wyjaśnienia - stwierdził.

 

WIDEO: zobacz materiał "Wydarzeń" o panu Januszu z Gorzowa Wielkopolskiego

 

  

 

Uderzył go koń


Podobna historia spotkała Dona Karkosa z Monticello w USA. Jako 17-letni marynarz w 1942 r. stracił wzrok w wyniku wybuchu bomby na okręcie. Mężczyzna nie widział przez ponad 60 lat.


W listopadzie 2006 r. przygotowywał konia do porannego treningu na torze wyścigowym, kiedy zwierzę zarzuciło głową i uderzyło mężczyznę nad prawym okiem.

 

ZOBACZ: Niewidomy robi triki na desce. I to jakie! [WIDEO]


- Zobaczyłem gwiazdki - opowiadał mediom. Kiedy wrócił do domu i przymknął zdrowe oko, by je potrzeć, był w szoku. Okazało się, że znowu widzi prawym okiem. Jego przypadek nazwano "cudem z Monticello".

 

Wzrok uszkodzony jak wcześniej


Z kolei ABC News opisywało historię Lisy Reid z Nowej Zelandii, która wzrok straciła w 1991 r. jako 14-latka. U dziewczynki trzy lata wcześniej wykryto guza mózgu. Operacja, która uratowała jej życie, uszkodziła nerwy wzrokowe. - Mój okulista powiedział, że nigdy więcej nie zobaczę - opowiadała kobieta.


Dziesięć lat później, kiedy schylała się, by ucałować swojego psa przewodnika, straciła równowagę i upadła, uderzając głową o ziemię i stolik. Według jej relacji, kiedy obudziła się następnego dnia - znów widziała.

 

ZOBACZ: Nie widzą, ale wykrywają zmiany nowotworowe. To dzięki wyostrzonemu dotykowi


Lekarze twierdzą, że nie ma medycznego wyjaśnienia, jak Reid odzyskała wzrok. Testy laboratoryjne wykazały, że ma ograniczone widzenie w lewym oku i brak widzenia w prawym oku. Jej nerw wzrokowy, który nie ma zdolności regeneracji, jest tak samo uszkodzony jak wcześniej.

prz/ml/ polsatnews.pl, ABC News, independent.co.uk, scdemocratonline.com
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie