Czechy. Trudniejszy przyjazd z Polski dla osób niezaszczepionych przeciwko COVID-19

Polska
Czechy. Trudniejszy przyjazd z Polski dla osób niezaszczepionych przeciwko COVID-19
Polsat News
Osoby bez certyfikatów szczepień lub nie chorowały na Covid-19, muszą po przyjeździe do Czech wykonać test na obecność koronawirusa

Ministerstwo zdrowia Czech zdecydowało, że od poniedziałku zmienią się warunki wjazdu do kraju dla osób niezaszczepionych przeciw Covid-19. Polska, a także Cypr i Holandia będą teraz traktowane jako państwa o wysokim stopniu ryzyka epidemicznego.

Ministerstwo zdrowia zaktualizowało tzw. mapę podróżnika, która obrazuje poziom ryzyka epidemicznego w poszczególnych krajach oraz wymagania związane z wjazdem do Czech z tych państw. Czterem poziomom odpowiadają na mapie stosowne kolory: zielony, pomarańczowy, czerwony i ciemnoczerwony. Na mapie opublikowanej w piątek Polska razem z Cyprem i Holandią zostały zaliczone do 14 państw Unii Europejskiej, które oznaczone są czerwonym kolorem.

 

ZOBACZ: Koronawirus w Niemczech. Rośnie liczba zakażeń i zgonów

Testy na obecność koronawirusa

W konsekwencji osoby, które nie mają certyfikatów szczepień lub nie chorowały na Covid-19 w ciągu ostatnich 180 dni, muszą najwcześniej w piątym dniu i najpóźniej w 14. dniu po przyjeździe do Czech wykonać test PCR na obecność koronawirusa; do tego czasu muszą przebywać w samoizolacji.

 

Ten ostatni warunek został zakwestionowany w piątek przez sąd w Pradze, który uznał, że ministerstwo zdrowia nie miało prawa wydać przepisów nakazujących samoizolację i przekroczyło tym samym swoje kompetencje. W efekcie ogłoszone przez resort zasady ws. samoizolacji będą obowiązywać tylko do końca października.

 

ZOBACZ: Nowe przypadki koronawirusa. Dane Ministerstwa Zdrowia, 22 października

 

Ministerstwo zdrowia będzie także musiało dokonać zmiany w nałożonym na podróżnych obowiązku wypełniania internetowego formularza przyjazdowego. Sąd administracyjny w Pradze uznał w środę, że resort nie uzasadnił tego wymogu w wystarczający sposób, i dał mu czas do 27 października na poprawienie przepisu.

mad / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie