Nowa szczepionka na covid musi poczekać na decyzję WHO

Polska
Nowa szczepionka na covid musi poczekać na decyzję WHO
Jernej Furman
Nowa szczepionka czeka na decyzję WHO

WHO poinformowała, że nie może ominąć żadnego etapu w procedurze zatwierdzania preparatów medycznych. Chodzi o szczepionkę przeciwko koronawirusowi Covaxin od Bharat Biotech. Decyzja WHO się przedłuża ponieważ producent nie przekazał wszystkich informacji dotyczących preparatu.

Według WHO „jedna, dodatkowa informacja” miała zostać dostarczona we wtorek. 

 

Szczepionka Covaxin chroniąca przed Covid-19, opracowana przez firmę Bharat Biotech we współpracy z Indyjską Radą Badań Medycznych, jest dopuszczona m.in. w Iranie, Wenezueli, Argentynie, Nepalu i na Filipinach, ale by wejść na szerszy rynek musi zostać zatwierdzona przez WHO.

 

ZOBACZ: Polska. Szczepionka przeciwko Covid-19 dla dzieci. "Decyzja na przełomie października i listopada"

 

WHO wyjaśniła, że tempo postępowania zmierzającego do zaaprobowania preparatów medycznych zależy w znacznej mierze od skłonności do współpracy producentów farmaceutyków – im szybsza reakcja wnioskodawcy na wymogi WHO, tym szybciej uzyskana zgoda na zastosowanie preparatu w sytuacjach awaryjnych (Emergency use listing - EUL).

Covaxin w sytuacji awaryjnej 

Producent Covaxinu na bieżąco przesyła wymagane informacje, a eksperci WHO na bieżąco zapoznają się z dostarczonymi danymi – czytamy w indyjskiej prasie.

 

Pediatra i specjalista ds. walki z gruźlicą i HIV, dr Soumya Swaminathan, będąca naczelnym ekspertem WHO, napisała na Twitterze, że „grupa doradztwa technicznego Organizacji zbierze się 26 października, by rozważyć dopuszczenie szczepionki Covaxin w sytuacjach awaryjnych”.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania. Naukowcy analizują nowy wariant koronawirusa

 

- Naszym celem jest posiadanie szerokiego portfolio szczepionek zatwierdzonych do użytku w sytuacjach awaryjnych oraz rozszerzenie dostępu całej ogólnoświatowej populacji do tych szczepionek” – dodała.

mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie