WHO bada decyzje Szwecji i Danii o wstrzymaniu szczepień preparatem Moderny

Świat
WHO bada decyzje Szwecji i Danii o wstrzymaniu szczepień preparatem Moderny
Flickr/Forsyth County NC
Moderna nie jest zalecana dla osób poniżej 30 roku życia

Światowa Organizacja Zdrowia bada decyzję Szwecji i Danii o wstrzymaniu szczepień młodych ludzi przeciw Covid-19 preparatem firmy Moderna. WHO powołuje się na bardzo rzadkie przypadki zapalenia mięśnia sercowego - poinformowała wiceszefowa WHO Mariangela Simao.

WHO podjęła również  ponownie analizę możliwości dopuszczenia w sytuacjach nadzwyczajnych szczepień rosyjskim preparatem Sputnik V. Prace te zawieszono wcześniej ze względu na "procedury prawne". Kolejne badania tego preparatu odbędą się w najbliższych tygodniach, gdy WHO otrzyma dodatkowe dane z badań klinicznych - wyjaśniła Simao podczas briefingu dla prasy.

 

7 października Fiński Instytut Zdrowia i Spraw Socjalnych (THL) poinformował, że w związku z ryzykiem zapalenia mięśnia sercowego, preparatu Moderny przeciwko koronawirusowi nie należy podawać mężczyznom w wieku poniżej 30 lat. Wcześniej szczepienia tym preparatem wśród młodych osób zawieszono w Szwecji oraz Danii.

 

ZOBACZ: Według WHO pandemia COVID-19 przedłuży się o rok

WHO przygląda się Sputnikowi 

W środę Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich (RDIF), który promuje Sputnika V poza granicami Rosji, przekazał, że inspektorzy WHO mają udać się w niedługim czasie do Rosji, "by zakończyć ostatnie wymagane kontrole oraz zapoznać się z nowymi dokumentami" dotyczącymi preparatu".

 

Wcześniej w czwartek Reuters podał, że Europejska Agencja Leków (EMA) podejmie decyzję dotyczącą ewentualnego dopuszczenia w UE szczepionki Sputnik V najwcześniej w pierwszym kwartale 2022 roku.

 

ZOBACZ: Rosja. Twórcy Sputnika V przystosowali szczepionkę do wariantu Delta

 

EMA rozpoczęła oficjalny proces oceny rosyjskiej szczepionki w marcu br. Według pierwotnych założeń decyzja unijnego regulatora miała zapaść w maju lub czerwcu. Procedura dopuszczenia Sputnika V przedłuża się z powodu opóźnień ze strony Rosji w przesyłaniu wymaganych informacji dotyczących preparatu.

mad/PAP/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie