Śląskie. 49 szkół ogniskami zakażeń koronawirusem

Polska
Śląskie. 49 szkół ogniskami zakażeń koronawirusem
Pixabay/zdjęcie ilustracyjne
ogniska zakażeń w szkołach na Śląsku

W 49 szkołach woj. śląskiego są obecnie ogniska zakażeń koronawirusem, uczniowie uczą się tam zdalnie lub hybrydowo. Ognisko potwierdzono też w sanatorium w Ustroniu – poinformowała w czwartek rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.

W Ustroniu najpierw zdiagnozowano zakażenie koronawirusem u 6 osób przebywających na turnusie sanatoryjnym, z których tylko jedna – kobieta powyżej 80 lat – nie była zaszczepiona przeciw COVID-19. Jako jedyna miała objawy chorobowe, które okazały się na tyle poważne, że została przewieziona do szpitala. Przebadano potem jeszcze 14 osób, które miały kontakt z chorymi. Zakażenie potwierdzono u zaszczepionego mężczyzny z tej grupy. Nie miał objawów choroby.

 

- Ta sytuacja pokazuje, jak skuteczne są szczepienia – podkreśliła Alina Kucharzewska.

 

ZOBACZ: Ukraina. Ponad 15 tys. zakażeń i 538 zgonów z powodu Covid-19.

 

Z przytoczonych przez nią danych Kuratorium Oświaty w Katowicach wynika, że ogniska zakażeń koronawirusem są obecnie w 49 szkołach, w efekcie dzieci i młodzież uczą się tam zdalnie lub w trybie hybrydowym.

 

W czwartek liczba potwierdzonych zakażeń w woj. śląskim to 288 przypadków. W szpitalu tymczasowym przy lotnisku w Pyrzowicach prawie zapełniły się pacjentami już dwa 30-osobowe moduły – przebywają tam obecnie 54 osoby, w tym 9 korzystających z respiratora. Z kolei w szpitalu MSWiA w Katowicach leczy się 50 osób chorych na COVID-19, w tym 5 przy pomocy respiratora.

Sytuacja na Śląsku nie tak dynamiczna

W sumie w regionie jest 869 łóżek dla chorych na COVID-19 wymagających hospitalizacji, w tym 198 zajętych, i 51 łóżek respiratorowych, w tym 19 zajętych.

 

- Choć chorych przybywa z dnia na dzień, to sytuacja w naszym województwie, gdzie zaszczepione jest 53 proc. populacji, nie jest tak dynamiczna, jak na wschodzie kraju. Dysponujemy jeszcze miejscami w siedmiu szpitalach z oddziałami zakaźnymi – powiedziała Alina Kucharzewska.

 

ZOBACZ: Polska. Szczepionka przeciwko Covid-19 dla dzieci. "Decyzja na przełomie października i listopada"

 

W woj. śląskim nie działa obecnie żadne izolatorium.

 

Aspirant sztabowy Adam Jachimczak z zespołu prasowego śląskiej policji poinformował, że minionej doby funkcjonariusze przeprowadzili w województwie ok. 2 tys. kontroli przestrzegania zaleceń sanitarnych, w tym prawie 1300 w placówkach handlowych. Ich efektem było ponad 600 pouczeń, blisko 400 mandatów i 18 wniosków do sądu o ukaranie

wys / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie