Unijny szczyt w Brukseli. Mateusz Morawiecki poruszy kwestię KPO

Świat
Unijny szczyt w Brukseli. Mateusz Morawiecki poruszy kwestię KPO
PAP/EPA/RONALD WITTEK
Unijny szczyt potrwa dwa dni

Początek posiedzenia Rady Europejskiej zaplanowany jest na godzinę 15:00 w czwartek. Szczyt potrwa do piątkowego popołudnia. Szefowie państw i rządów będą w czwartek i piątek rozmawiać o dalszej walce z pandemią COVID-19, w tym o procesie szczepień. Z punktu widzenia polskiego rządu kluczowa będzie też kwestia akceptacji KPO.

Polskę na szczycie w Brukseli reprezentuje premier Mateusz Morawiecki. Posiedzenie Rady Europejskiej potrwa dwa dni. Tematem rozmów unijnych przywódców będzie sytuacja epidemiczna w Europie w czasie rozwijającej się czwartej fali zakażeń. Premier Mateusz Morawiecki w czwartek przed południem przybył do Brukseli.

 

Politycy omówią także kwestię podwyżek cen energii, które dotykają obecnie niemal całą Europę. Wśród tematów znajdzie się także polityka cyfrowa i kwestia transformacji cyfrowej, polityka handlowa Wspólnoty oraz implementacja ustaleń czerwcowego szczytu w zakresie polityki migracyjnej.

 

Unijni liderzy omówią również stan przygotowań do Szczytu ASEM (UE-Azja) w dniach 25–26 listopada 2021 r., Szczytu Partnerstwa Wschodniego 15 grudnia 2021 r. oraz działań przed posiedzeniem COP26 w sprawie zmiany klimatu w Glasgow i COP15 w sprawie różnorodności biologicznej w Kunming.

Unijny szczyt. Kuluarowe spotkania

Choć temat wypłat unijnych środków z Funduszu Odbudowy nie jest głównym celem szczytu, zapewne będzie podnoszony przez szefa polskiego rządu. Zwłaszcza, że od akceptacji KPO, Polska chce uzależnić swoje poparcie dla projektów unijnego Zielonego Ładu, traktujących o zmianach w polityce energetycznej. 

 

ZOBACZ: Piotr Zgorzelski: będzie wspólny wniosek opozycji o powołanie komisji śledczej ws. Mariana Banasia

 

- Przed unijnym szczytem UE premier Mateusz Morawiecki spotka się w czwartek m.in. z ustępującą kanclerz Niemiec Angelą Merkel - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Podczas unijnych rozmów przewidziano także spotkanie koordynacyjne szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej. Przed obradami szef rządu spotka się także z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i premierem Hiszpanii Pedro Sanchezem. 

 

W kontekście pandemii koronawirusa rzecznik polskiego rządu Piotr Müller w komunikacie podkreślił, że w ocenie Polski należy podjąć działania, mające na celu ograniczenie rozpowszechniania fake–newsów i dezinformacji dotyczących szczepionek, a także kontynuować kampanie zachęcające do szczepień.

 

Müller akcentował także skoordynowane podejście do swobody przepływu osób i wjazdu do UE i dodał, że Polska popiera międzynarodową współpracę w zakresie globalnego zarządzania zdrowiem i solidarności w celu zapewnienia równego dostępu do szczepionek dla wszystkich. Zapewnił, że Polska wspiera utworzenie Europejskiego Urzędu ds. Gotowości i Reagowania na wypadek Stanu Zagrożenia Zdrowia (HERA). HERA ma być nowym organem odpowiedzialnym za opracowanie strategii na wypadek kolejnych kryzysów, a jednym z jego zadań będzie praca nad skróceniem łańcuchów dostaw w UE.

 

W kontekście polityki cyfrowej Müller podkreślił, że Polska akcentuje kluczową rolę cyfryzacji w wychodzeniu z kryzysu oraz potrzebę walki z atakami cyfrowymi.

Energia i granice UE 

Rzecznik rządu w komunikacie odniósł się także do podwyżki cen energii i zaznaczył, że zgodnie z polskim stanowiskiem KE powinna szukać długoterminowych rozwiązań problemów dotyczących wahań cen gazu, mając szczególnie na względzie potrzebę wsparcia najbardziej wrażliwych odbiorców gospodarstw domowych.

 

- Polska będzie zachęcać KE do wykorzystania przepisów dotyczących energii i konkurencji celem zweryfikowania potencjalnych manipulacji rynkiem przez głównych dostawców gazu w 2021 r. – podkreślił.

 

Müller odniósł się również do kwestii migracji i zaznaczył, że Polska wspiera rozwój całościowego podejścia do zarządzenia migracją i azylem z uwzględnieniem zewnętrznego wymiaru polityki migracyjnej. Jak ocenił, ostatnie wydarzenia na granicach zewnętrznych UE wskazują, że UE nie jest odpowiednio zabezpieczona przed atakami hybrydowymi.

 

Szczyt przywódców UE to robocza nazwa posiedzeń Rady Europejskiej. Uczestniczą w nim szefowie rządów lub głowy państw członkowskich Unii. 

laf/ml/PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie