Izrael. Kolejne przypadki nowego wariantu koronawirusa i plan otwarcia granic

Świat
Izrael. Kolejne przypadki nowego wariantu koronawirusa i plan otwarcia granic
Pixabay/drorlahat
Izrael odnotowuje kolejne przypadki wariantu AY4.2 koronawirusa

Izraelski rząd wyraził wstępną zgodę na przyjazdy do kraju ozdrowieńców i zaszczepionych przeciwko Covid-19 turystów od 1 listopada. Tamtejsze ministerstwo zdrowia poinformowało również, że odnotowało kolejne przypadki wariantu koronawirusa AY4.2.

19 października po raz pierwszy zidentyfikowano wariant AY4.2 u 11-letniego chłopca powracającego z Mołdawii. Ten wariant wydaje się być o około 10-15 proc. bardziej zaraźliwy od Delty.

 

Decyzja rządu o otwarciu kraju dla turystów musi zostać jeszcze potwierdzona przez najważniejszych ministrów, jednak wpuszczeni będą mogli być tylko turyści z krajów, które nie są zaklasyfikowane jako "czerwone" ze względu na wysoki wskaźnik infekcji i być może z krajów, w których pojawił się AY4.2.

 

ZOBACZ: Izrael. Nowy subwariant Delta AY4.2 u 11-latka. Ministerstwo Zdrowia planuje specjalne spotkanie

Izrael nie akceptuje rosyjskiego Sputnika V

Wbrew wcześniejszym doniesieniom medialnym, ministrowie postanowili nie uznawać na razie rosyjskiej szczepionki Sputnik V, by umożliwić wjazd turystom z Rosji, chociaż możliwe, że premier Izraela Naftali Bennett ogłosi taką decyzję podczas piątkowego spotkania w Soczi z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Granice otwarte dla turystów

Tylko turyści, którzy zostali zaszczepieni w ciągu 180 dni przed wejściem na pokład samolotu, będą mogli wjechać do Izraela. W przypadku szczepionki Pfizera od drugiego (lub przypominającego) zastrzyku do wjazdu do Izraela musi minąć siedem dni. W przypadku preparatów Moderna, AstraZeneca, Johnson & Johnson, Sinovac i Sinopharm będzie to 14 dni.

 

ZOBACZ: Izrael. Główny wirusolog: rozprzestrzenianie się kolejnej odmiany koronawirusa "nieprawdopodobne"

 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami turyści zaczęli przyjeżdżać w grupach zorganizowanych dopiero w maju, choć w bardzo ograniczonej liczbie. Dodatkowo, krewni pierwszego stopnia obywateli lub rezydentów Izraela mogli ubiegać się o zezwolenie na podróż do tego kraju.

mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie