Izrael. Nowy subwariant Delta AY4.2 u 11-latka. Ministerstwo Zdrowia planuje specjalne spotkanie

Świat
Izrael. Nowy subwariant Delta AY4.2 u 11-latka. Ministerstwo Zdrowia planuje specjalne spotkanie
PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV
Delta AY4.2 została po raz pierwszy zidentyfikowana w kwietniu 2020 roku.

Pierwszy przypadek AY4.2, nowej odmiany wariantu koronawirusa Delta zidentyfikowanej w Wielkiej Brytanii, wykryto u 11-letniego chłopca z Izraela po jego powrocie z Mołdawii – poinformował w środę portal The Times of Israel.

Nastolatek już na lotnisku miał pozytywny wynik testu na Covid-19 wraz z rozpoznaniem nowego podwariantu koronawirusa. Chłopiec został natychmiast skierowany na kwarantannę.

 

ZOBACZ: Izrael. Główny wirusolog: rozprzestrzenianie się kolejnej odmiany koronawirusa "nieprawdopodobne"

 

Brytyjskie służby sanitarne podały, że nie ma dowodów na to, by to właśnie odmiana Delty AY4.2 odpowiadała za utrzymujące się na Wyspach wysokie wskaźniki zakażeń – dziennie ponad 50 tys. potwierdzonych przypadków infekcji.

 

- Rząd uważnie przygląda się wariantowi AY4.2 (…). Dotychczas brak dowodów na jego łatwiejsze rozprzestrzenianie się – poinformował rzecznik premiera Borisa Johnsona.

Ma dwie mutacje

Były szef amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków Scott Gottlieb wezwał do "przeprowadzenia badań nad subwariantem". Ministerstwo zdrowia Izraela planuje specjalne spotkanie poświęcone nowemu, niepokojącemu szczepowi koronawirusa.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania. Naukowcy analizują nowy wariant koronawirusa

 

Delta AY4.2 została po raz pierwszy zidentyfikowana w kwietniu 2020 roku. Ma dwie mutacje kolców występujące także w innych wariantach koronawirusa. Do tej pory wykryto poza Wielką Brytanią trzy przypadki zakażenia spowodowanego tą odmianą, wszystkie w Stanach Zjednoczonych – wyjaśnił prof. Francois Balloux, dyrektor Instytutu Genetyki w University College London.

 

Sytuacja z AY4.2 nie jest porównywalna z pojawieniem się wariantów Alfa i Delta, które okazały się znacznie łatwiej przenoszone i bardziej zakaźne od wcześniej znanych odmian koronawirusa – uspakaja prof. Balloux.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie