Sylwia Spurek kontra Władysław Kosiniak-Kamysz. Spór polityków ws. podatków na mięso i mleko

Polska
Sylwia Spurek kontra Władysław Kosiniak-Kamysz. Spór polityków ws. podatków na mięso i mleko
PAP/Darek Delmanowicz, rpo.gov.pl
Środa przyniosła kolejną odsłonę sprzeczki między Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem a Sylwią Spurek. W jej tle są m.in. produkcja mięsa oraz sposób traktowania zwierząt

"Odsyłamy mięso i mleko do historii! Taką UE najbardziej lubię" - napisała w środę europosłanka Sylwia Spurek, komentując decyzję Parlamentu Europejskiego. Dał on zielone światło, by państwa Wspólnoty podwyższały VAT na produkty "niezdrowe i o dużym śladzie środowiskowym". Spurek odpowiedział szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Jak zapewnił, jego formacja "nie pozwoli odebrać" kotleta czy rosołu.

"Mamy to! Wygląda na to, że PSL i reszta konserwatystów zaczyna przegrywać »wojnę o kotleta i rosół»" - ogłosiła w środę europosłanka Sylwia Spurek. Dodała, że dzień wcześniej Parlament Europejski przegłosował możliwość podwyższenia VAT "na produkty niezdrowe i o dużym śladzie środowiskowym".

 

"Odsyłamy mięso i mleko do historii! Taką UE najbardziej lubię" - napisała Spurek, dołączając do wpisu zdjęcie sprawozdania z obrad Europarlamentu.

 

Kosiniak-Kamysz: od dawna chcemy 0 proc. VAT na zdrową żywność

Jak czytamy w dokumencie, PE "popiera przyznanie państwom członkowskim wyższej elastyczności w stosowaniu różnych stawek VAT na żywność o różnym wpływie na zdrowie i środowisko oraz umożliwienie im wyboru zerowej stawki VAT na zdrowe i zrównoważone produkty żywnościowe, takie jak owoce i warzywa".

 

Zaznaczono w nim również, że PE wyraża zgodę na podwyższenie stawek VAT produkty, o których wspomniała polska europosłanka.

 

ZOBACZ: Kosiniak-Kamysz złożył w Sejmie wniosek o skrócenie kadencji parlamentu

 

Sylwii Spurek odpowiedział szef partii wywołanej przez nią do tablicy, czyli Władysław Kosiniak-Kamysz. Polityk ten zapewniał w ostatnim czasie, że jego formacja będzie broniła prawa "do wędkowania, do polowania, do rosołu z kury i schabowego". Ta wypowiedź była z kolei ripostą do innego tweeta Spurek dotyczącego m.in. pomysłu zakazu łowienia ryb.

 

W środę Kosiniak-Kamysz przypomniał, że zerowy podatek VAT na żywność to pomysł jego partii. "0 proc. VAT na zdrową żywność postulujemy od dawna. A ani mleka, ani kotleta, ani rosołu nie pozwolimy wam zakazać!" - odpowiedział europosłance.

 

Spurek: produkcja mięsa i mleka szkodzi

Spurek nie pozostawiła tweeta szefa PSL bez odpowiedzi. "Panie Pośle Kosiniak-Kamysz, jeszcze raz: produkcja mięsa i mleka szkodzi. Dlatego bez wyjątków musi być objęta 23 proc. VAT, tak żeby zmniejszyć, a następnie wyeliminować popyt na te produkty. Cena mięsa i mleka będzie w końcu prawdziwa. Starego rolnictwa nie da się uratować..." - oceniła.

 

 

Jak dodała, "w pełni popiera 0 proc. VAT na polską, lokalną żywność, ale pod czterema warunkami". W jej ocenie musi być zdrowa, nieoddziałująca negatywnie na klimat i środowisko, niezatruwająca klimatu, środowiska i życia lokalnej społeczności, a także żadne zwierzę nie może być eksploatowane i zabijane przy jej produkcji".

 

 

"Likwidacja hodowli to zarżnięcie polskiego rolnictwa, a podniesienie VAT to dalsza drożyzna i rujnowanie budżetów polskich rodzin. Nie ma na to zgody. Będziemy bronili normalności i wolności" - zapewnił Kosiniak-Kamysz.

 

Głos zabrał też wiceminister sprawiedliwości

Do dyskusji włączył się również wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. Polityk napisał, że według europosłanki "przyszłe wybory parlamentarne w Polsce będą »wojną o kotleta i rosół»". Jemu Sylwia Spurek odpowiedziała, iż "w kolejnych wyborach powinno się skupić na walce z katastrofą klimatyczną czy też ubóstwem żywieniowym".

 

"I jest oczywiste, że starego rolnictwa nie da się uratować" - podsumowała europosłanka promująca hashtag #GoVegan.

 

wka / Interia / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie