CBA zatrzymało b. senatora PiS i wiceministra rolnictwa Tadeusza R. Chodzi o spółdzielnię "Bielmlek"

Polska
CBA zatrzymało b. senatora PiS i wiceministra rolnictwa Tadeusza R. Chodzi o spółdzielnię "Bielmlek"
cba.gov.pl
Prezes został zatrzymany przez CBA wraz z głównym księgowym i członkiem zarządu.

Zatrzymany w środę przez CBA były prezes zarządu Spółdzielni Mleczarskiej "Bielmlek" Tadeusz R. usłyszy zarzuty nadużycia uprawnień i niedopełnienia obowiązków. Według Prokuratury podejmował on m.in. "nieuzasadnione ekonomicznie decyzje" i obciążał spółdzielnię, doprowadzając do jej upadłości. Tadeusz R. to były senator PiS i wiceministra rolnictwa

Do zatrzymania byłego prezesa "Bielmleku" doszło w środę na Podlasiu.

 

ZOBACZ: Warszawa. Nieprawidłowości w przetargach Wód Polskich. CBA zatrzymało sześć osób

 

Został on zatrzymany przez CBA wraz z głównym księgowym Mikołajem R. i członkiem zarządu Piotrem Ż. Po wykonaniu czynności w miejscu zatrzymania, zostanie on wraz z pozostałymi podejrzanymi doprowadzony do Prokuratury Regionalnej w Warszawie.

 

- Prokuratura zamierza przedstawić Tadeuszowi R. zarzuty działania na szkodę interesów majątkowych Spółdzielni Mleczarskiej "Bielmlek" w okresie od kwietnia 2014 r. do listopada 2019 r., w tym poprzez nadużycie uprawnień i niedopełnienie obowiązków – przekazał rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie, prok. Marcin Saduś.

"Doprowadził do ogłoszenia upadłości spółdzielni"

R. jako prezes zarządu spółdzielni oraz jako "osoba nieformalnie zajmująca się jej sprawami majątkowymi", miał podejmować "nieuzasadnione ekonomicznie decyzje wiążące się z obciążaniem spółdzielni wysokonakładowymi inwestycjami", zaciągał kredyty i inne zobowiązania, których spółdzielnia nie była w stanie spłacić.

 

ZOBACZ: CBA szuka przyszłych agentów na targach pracy w Warszawie, Krakowie i Katowicach

 

- Doprowadził do ogłoszenia upadłości spółdzielni i wyrządzenia w jej mieniu szkody majątkowej w wysokości blisko 80 mln zł – podał prok. Saduś.

 

Zatrzymany w środę członek zarządu "Bielmleku" Piotr Ż. Usłyszy zarzuty działania na szkodę spółdzielni od kwietnia 2014 r. do lutego 2016 r. "w związku z pełnioną funkcją członka zarządu, zobowiązanego do zajmowania się jej sprawami majątkowymi".

Zarzuty wobec księgowego

Głównemu księgowemu spółdzielni, Mikołajowi R., zostaną przedstawione zarzuty "dopuszczenia do sporządzenia, wbrew przepisom ustawy o rachunkowości, nierzetelnych sprawozdań finansowych, poprawiających obraz wyników księgowych". Zarzuty wobec księgowego obejmują również ułatwienie m.in. Tadeuszowi R. wyłudzenia wsparcia finansowego z NFOŚiGW oraz kredytów z Banku Ochrony Środowiska.

 

- Ofiarami działalności podejrzanych stali się rolnicy, którzy nie otrzymali od spółdzielni pieniędzy za dostarczane mleko. Z kolei dla rolników, którzy pozostawali członkami spółdzielni, jej bankructwo oznaczało ryzyko udziału w długach "Bielmleku" - wyjaśnił prok. Saduś.

 

Po przesłuchaniu zatrzymanych prokurator podejmie decyzję w przedmiocie zastosowania środków zapobiegawczych.

Kim jest Tadeusz R.?

We wrześniu br. wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik informował, że do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wpłynęło 786 wniosków wpłynęło do o pomoc dla producentów mleka, którzy nie otrzymali za nie zapłaty w latach 2019-2020. Większość tych wniosków dotyczyła rolników współpracujących z "Bielmlekiem".

 

CBA już w 2019 roku informowało, że prowadzi działania w "Bielmleku". Spółdzielnią od marca 2021 zarządza syndyk, ale Tadeusz R. jest wciąż formalnie jej prezesem. Urodzony w 1957 roku Tadeusz R. pełnił tę funkcję od 1998 roku.

 

W międzyczasie (2015-2019) został wybrany senatorem z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. W latach 2018-2019 był także wiceministrem rolnictwa. Tadeuszowi R. grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

rsr/ml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie