Kreml przyznał, że nie zrobił wszystkiego by przekonać Rosjan do szczepień

Świat
Kreml przyznał, że nie zrobił wszystkiego by przekonać Rosjan do szczepień
Jernej Furman
Tylko w poniedziałek, w Rosji zmarło 1015 osób

Państwo rosyjskie uczyniło "nie wszystko, co można było", jeśli chodzi o wyjaśnienie obywatelom, że szczepienie się przeciwko Covid-19 jest konieczne, ale "znakomicie" zapewniło możliwość zaszczepienia się - ocenił we wtorek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Jeśli chodzi o wyjaśnianie obywatelom, że "szczepienia są ważne i nie ma dla nich alternatywy, nie uczyniono wszystkiego, co można było zrobić - przyznał Pieskow. Zastrzegł przy tym, że i obywatele powinni wykazać się "bardziej odpowiedzialną postawą".

 

Pytany o to, czy państwo nie jest częściowo odpowiedzialne za nieudaną kampanię informacyjną o szczepieniach, Pieskow przyznał: "oczywiście - skoro do tej pory nie udało się nam wszystkich obywateli przekonać, że nie ma alternatywy".

Państwo "znakomicie wywiązało się z zadania"

Niemniej, jego zdaniem państwo "znakomicie wywiązało się z zadania", jakim było zapewnienie warunków do masowych szczepień. "Teraz każdy z nas powinien wykazać się odpowiedzialnością obywatelską (...) i zaszczepić się" - oświadczył rzecznik Kremla.

 

W Rosji po raz kolejny dobowy przyrost zgonów na Covid-19 wzrósł we wtorek do niespotykanych wcześniej wskaźników: od poniedziałku zmarło w całym kraju 1015 osób. Wykryto ponad 33 tys. nowych zakażeń koronawirusem.

Moskwa wprowadza restrykcje

Mieszkańcy Moskwy będący w podeszłym wieku i niezaszczepieni przeciw Covid-19 otrzymali zalecenie pozostawania w domach od 25 października. Decyzję w tej sprawie podjął we wtorek mer rosyjskiej stolicy Siergiej Sobianin w związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem.

 

ZOBACZ: Rosja. Moskwa zaprosiła talibów na międzynarodowe rozmowy o Afganistanie

 

Pracodawcy w Moskwie mają przenieść na pracę zdalną co najmniej 30 proc. pracowników, jak i wszystkich pracowników w wieku powyżej 60 lat. Z tych wymogów zwolnieni są lekarze, pracownicy przemysłu obronnego i osoby, których obecność jest kluczowa w zakładzie pracy. Z pracy zdalnej zwolnione są także osoby zaszczepione i te, które już przeszły zakażenie koronawirusem.

 

Wymogi te obowiązują do 25 lutego 2022 r.

 

W Moskwie mieszka około 3 mln osób w wieku powyżej 60 lat. Tylko nieco ponad 1 mln z nich zaszczepiło się przeciw Covid-19.

 

 

 

 

 

 

mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie