Włochy. Niezwykła szopka w Neapolu. "Trzej królowie przybywają z paszportem sanitarnym"

Świat
Włochy. Niezwykła szopka w Neapolu. "Trzej królowie przybywają z paszportem sanitarnym"
wikimedia/Luca Aless
Ulica szopkarzy San Gregorio Armeno w Neapolu.

W neapolitańskiej szopce Trzej Królowie trzymają w rękach przepustkę Covid-19. Figurki z unijnym tak zwanym Green Pass pojawiły się w warsztacie znanego artysty szopkarza w momencie, gdy dokument ten zaczął być wymagany we wszystkich miejscach pracy we Włoszech.

Obowiązek przepustki sanitarnej, wymaganej dotąd w placówkach kultury, na basenach, w siłowniach, w samolotach, pociągach dużych prędkości, w zamkniętych salach restauracji oraz barach i w dyskotekach, rozszerzono na miejsca pracy.

 

ZOBACZ: Włochy. Przepustki sanitarne we wszystkich miejscach pracy. Media ostrzegają przed chaosem

 

Wymóg ten obowiązuje od piątku. Green Pass wydawany jest na podstawie szczepienia, wyleczenia z wirusa lub negatywnego wyniku testu. Na wejście w życie nowego rozporządzenia rządu, dotyczącego milionów osób pracujących, zareagował natychmiast twórca tradycyjnych szopek z Neapolu Marco Ferrigno.

W jego warsztacie na ulicy szopkarzy San Gregorio Armeno, odwiedzanej cały rok przez turystów, pojawiły się w witrynie misternie wykonane figurki Trzech Króli, pokazujących przepustkę covidową z kodem QR. - Trzej Mędrcy przybywają w tym roku z paszportem covidowym - tak media podsumowały pomysł znanego szopkarza.

"Choćby mały uśmiech"

Twórca figurek wyjaśnił: "Do neapolitańskiej szopki postanowiliśmy wprowadzić ważną nowość: Trzech Króli z Green Pass. Dla nas jest to nie tylko sposób na to, by pozostawić w pamięci ten szczególny moment naszego życia, który wystawił wszystkich na ciężką próbę, ale także by pokazać, że dzięki przepustce możemy powrócić do tak wyczekiwanej normalności i wolności".

 

ZOBACZ: Włochy. Wielotysięczne protesty w wielu miastach. "Naszą przepustką jest konstytucja"

 

- Mamy nadzieję, że tym wizerunkiem zdołaliśmy wywołać choćby mały uśmiech - dodał Ferrigno.

 

We Włoszech zaszczepionych jest ponad 80 procent ludności.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie