Hiszpania. Powstał "Pokój Płaczu". Instytucja ma pomóc osobom z problemami psychicznymi

Świat
Hiszpania. Powstał "Pokój Płaczu". Instytucja ma pomóc osobom z problemami psychicznymi
Reuters
Pokój jest ogólnodostępny, wewnątrz są telefony z numerami do osób z którymi można porozmawiać o problemach

W Madrycie otwarto "Pokój Płaczu". Jego celem jest likwidacja społecznego piętna związanego ze zdrowiem psychicznym, płaczem i szukaniem pomocy w przypadku depresji. Samobójstwa są drugą najczęstszą przyczyną zgonów w Hiszpanii.

Problem ten dotyczy w Hiszpanii najczęściej młodzieży. U co dziesiątego hiszpańskiego nastolatka zdiagnozowano problemy ze zdrowiem psychicznym.

"Pokój Płaczu"

- Pomysł na "Pokój Płaczu" wziął się z hiszpańskiego powiedzenia. Kiedy nie chcemy martwić się cudzymi zmartwieniami, to mówimy "idź i się wypłacz". Wtedy taka osoba zostaje sama ze swoimi problemami i nikomu o nich nie mówi - wyjaśniała Martyna Dluzniewska, szefowa działu marketingu.

 

Pokój jest ogólnodostępny, wewnątrz są telefony z numerami do osób z którymi można porozmawiać o problemach, w tym psycholog. 

 

ZOBACZ: Ofiary bez wsparcia psychologicznego? Alarm komisji ds. pedofilii

 

Dodał, ze "chcemy z tym walczyć i dlatego powstało to miejsce". - Jesteśmy platformą online. Przychodzą do nas ludzie szukający wsparcia. My umożliwiamy im kontakt z psychologiem. Mamy ich kilkuset, więc nie ma problemu ze znalezieniem takiego, który pomoże ci go rozwiązać - mówił Alessandro De Sario, szef przedsięwzięcia. 

 

W 2019 r. 3671 osób w Hiszpanii zmarło z powodu samobójstwa, które jest drugą najczęstszą przyczyną zgonów po śmierci z powodów naturalnych.

laf/zdr / Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie