EMA rozpoczyna ocenę stosowania szczepionki BioNTech/Pfizer u dzieci w wieku 5-11 lat

Świat
EMA rozpoczyna ocenę stosowania szczepionki  BioNTech/Pfizer u dzieci w wieku 5-11 lat
PAP/EPA/Bienvenido Velasco

Europejska Agencja Leków (EMA) rozpoczęła w poniedziałek proces oceny stosowania szczepionki przeciw Covid-19 firmy BioNTech/Pfizer u dzieci w wieku od 5 do 11 lat.

Komitet ds. Leków dla Ludzi (CHMP) Europejskiej Agencji Leków dokona przeglądu danych dotyczących szczepionki, w tym wyników trwającego badania klinicznego z udziałem dzieci w wieku od 5 do 11 lat, w celu podjęcia decyzji, czy zalecić rozszerzenie jej stosowania. Opinia CHMP zostanie następnie przekazana Komisji Europejskiej, która wyda ostateczną decyzję" - czytamy w komunikacie przesłanym przez EMA przedstawicielom mediów.

 

ZOBACZ: Polska. Szczepionka przeciwko Covid-19 dla dzieci. "Decyzja na przełomie października i listopada"

 

Zakończenie ewaluacji ma nastąpić "za kilka miesięcy, chyba że potrzebne będą dodatkowe informacje".

Trzecia dawka szczepionki

Na początku października Europejska Agencja Leków (EMA) przypomniała, że podawanie dodatkowej dawki szczepionki BioNTech/Pfizer przeciw Covid-19 jest bezpieczne i skuteczne. Zastrzegła jednocześnie, że decyzja o ewentualnym podawaniu dawki przypominającej należy do krajów członkowskich UE.

 
"Dane wskazują na wzrost poziomu przeciwciał po podaniu takiej dawki około 6 miesięcy po drugiej dawce u osób w wieku od 18 do 55 lat. Obecnie nie możemy zaprezentować wiążących zaleceń dotyczących tego, kiedy i u kogo należy wdrożyć dawki przypominające" - argumentowała EMA.
zma / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie