Didier Reynders: KE użyje mechanizmu warunkowości w najbliższych dniach lub tygodniach

Świat
Didier Reynders: KE użyje mechanizmu warunkowości w najbliższych dniach lub tygodniach
PAP/EPA/ARIS OIKONOMOU / POOL
Unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders

Unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders zadeklarował w poniedziałek, że Komisja Europejska użyje tzw. mechanizmu warunkowości w najbliższych dniach lub tygodniach.

- To kwestia dni lub tygodni, maksymalnie - powiedział Reynders, zapytany w wywiadzie dla telewizji Bloomberg o to, kiedy KE użyje mechanizmu warunkowości. Mówiąc o Polsce, dodał: - Na razie staramy się zebrać jak najsolidniejsze dossier, żeby zareagować.

 

W grudniu 2020 roku liderzy krajów UE porozumieli się w sprawie wieloletniego budżetu Wspólnoty, funduszu odbudowy (RRF) oraz mechanizmu warunkowości. Ma on być wykorzystywany do ochrony budżetu Unii w przypadku naruszenia praworządności w państwach członkowskich.

Skarga do TSUE

Skargę w sprawie mechanizmu warunkowości zapowiedzieli wówczas szefowie rządów Polski i Węgier, Mateusz Morawiecki i Viktor Orban. Skarga trafiła do Trybunału Sprawiedliwości UE 11 marca 2021 roku.

 

Rozporządzenie weszło co prawda w życie 1 stycznia 2021 roku, jednak w ramach nowych przepisów nie zaproponowano żadnych instrumentów. Rada Europejska zwróciła się do Komisji Europejskiej o opracowanie wytycznych dotyczących stosowania mechanizmu i zastrzegła, że będzie on mógł zostać uruchomiony dopiero po przyjęciu tych wytycznych. Do tej pory nie zostały one jednak przyjęte.

 

ZOBACZ: Unia Europejska. Drugi dzień rozprawy ws. mechanizmu warunkowości w TSUE

 

Pod koniec września br. rzecznik KE ds. budżetowych Balazs Ujvari poinformował, że "Komisja (...) weźmie pod uwagę orzeczenie Trybunału" przy stosowaniu mechanizmu i finalizacji wytycznych. Dodał on również, że Komisja od początku roku prowadzi dogłębną ocenę potencjalnych spraw, a pierwsze powiadomienia zostaną wysłane do zainteresowanych państw członkowskich "w nadchodzących tygodniach".

 

Na razie nie wiadomo, kiedy TSUE ogłosi wyrok w tej sprawie. Publikację opinii rzecznika generalnego Trybunału zaplanowano na 2 grudnia. Komentatorzy wychodzą z założenia, że werdyktu nie należy się spodziewać przed nowym rokiem.

 

PAP nie otrzymała dotąd odpowiedzi od biura prasowego KE na prośbę o skomentowanie wypowiedzi Reyndersa.

an/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie