Francja. Tysiące osób znów wyszło na ulicę. 171 akcji protestacyjnych

Świat
Francja. Tysiące osób znów wyszło na ulicę. 171 akcji protestacyjnych
PAP/EPA/JULIEN WARNAND
W szczytowym okresie protestów liczba manifestantów wynosiła aż 237 tys.

W sobotnich manifestacjach przeciwko przepustkom sanitarnym na ulice francuskich miasta znów wyszło kilkadziesiąt tysięcy osób - podała w niedzielę AFP. W całym kraju odbyło się łącznie 171 akcji protestacyjnych. Są one organizowane już od 14 tygodni.

"Mobilizacja przeciwko przepustkom stopniowo słabnie" - podkreślają francuskie media.

 

ZOBACZ: Włochy. Wielotysięczne protesty w wielu miastach. "Naszą przepustką jest konstytucja"

 

W podobnej akcji tydzień temu wzięło udział 45 tys. osób, ale w szczytowym okresie protestów liczba manifestantów wynosiła aż 237 tys., jak 7 sierpnia br. - przypomina AFP.

Radiowo-telewizyjny portal informacyjny France Info zauważa, że organizatorom nie udało się w sobotę zapewnić większego uczestnictwa, mimo że w środę Rada Ministrów zatwierdziła projekt ustawy ws. przedłużenia okresu obowiązywania paszportów covidowych do 31 lipca 2022 r.

- Zrezygnujemy z tego wymogu, gdy tylko to będzie możliwe - zapewnił rzecznik rządu Gabriel Attal dodając, że "rząd musi mieć w ręku instrumenty pozwalające przyhamować żywiołowe rozprzestrzenianie się zakażeń".

Sytuacja we Francji

Przepustki sanitarne obowiązują we Francji od 21 lipca. Od tamtej pory należy je okazać przy wejściu do lokalu/miejsca, gdzie zgromadziło się ponad 50 osób. Stopniowo rozszerzono ten obwiązek na szpitale - oprócz izb przyjęć- a także na pociągi dalekobieżne oraz bary i restauracje niezależnie od liczby obecnych osób.

 

ZOBACZ: Francja. Tysiące osób protestuje. Nie chcą paszportów sanitarnych

 

Z dniem 30 sierpnia 1,8 mln pracowników mających kontakt z klientelą również zostało objętych rygorem posiadania przepustki covidowej lub innego świadectwa wykluczającego obecność koronawirusa, a od końca września dotyczy to też młodzieży w wieku 12-17 lat.

 

W ciągu ostatniej doby we Francji odnotowano 4899 nowych zakażeń koronawirusem i 15 zgonów z powodu Covid-19. Od początku epidemii zakaziło się we Francji 7,17 mln osób, a zmarło 118 tys. Poziom wyszczepienia jest w tym kraju względnie wysoki. Pełną dawkę przyjęło ponad 45 proc. populacji, a jedną - 75,4 proc. populacji.

rsr / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie