172. rocznica śmierci Chopina. Szymon Szynkowski vel Sęk zagrał na fortepianie w spocie

Polska
172. rocznica śmierci Chopina. Szymon Szynkowski vel Sęk zagrał na fortepianie w spocie
Twitter/MSZ
Szynkowski vel Sęk w specjalnym spocie wykonuje na fortepianie walc Des-dur op. 64 nr 1 Chopina.

W niedzielę 17 października przypada 172 rocznica śmierci Fryderyka Chopina - przypomniało w komunikacie MSZ, informując jednocześnie, że placówki dyplomatyczne od samego początku promują XVIII Konkurs Chopinowski we wszystkich zakątkach świata.

"Dołącza do nich sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP, Szymon Szynkowski vel Sęk – miłośnik muzyki Chopina, który ukończył szkołę muzyczną I stopnia i po wielu latach przerwy zasiadł do fortepianu" - napisano w komunikacie.

 

ZOBACZ: XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Wyłoniono uczestników

 

Szynkowski vel Sęk w specjalnym spocie wykonuje na fortepianie walc Des-dur op. 64 nr 1 Chopina i opowiada o związkach muzyki wielkiego polskiego kompozytora z dyplomacją, a także zachęca do oglądania i śledzenia etapu finałowego Konkursu.

"Dyplomacja jest sztuką gry na wielu instrumentach"

- Często mówi się, że dyplomacja jest sztuką gry na wielu instrumentach. Niczym w orkiestrze, każdy dyplomata ma swoją partię do odegrania – podkreśla w nagraniu wiceminister.

 

ZOBACZ: 100. rocznica urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. W Warszawie upamiętniono go muralem

 

- Zachęcam Państwa do śledzenia działań polskiej dyplomacji, ale w tym szczególnym czasie do delektowania się muzyką Fryderyka Chopina i oglądania XVIII Konkursu Chopinowskiego – dodaje.

 

W krótkim filmiku wiceminister Szynkowski vel Sęk dzieli się też ciekawostkami dotyczącymi związków między muzyką Chopina a dyplomacją, m.in. tym, że budynek w Paryżu, w murach którego światową karierę rozpoczął Chopin, jest obecnie rezydencją ambasadora RP.

Requiem Mozarta

Tradycyjnie już w ten dzień, w świątyni, w której spoczywa serce kompozytora, wykonane zostanie Requiem Mozarta, którym świat muzyki żegnał w Paryżu genialnego polskiego twórcę w 1849 roku.

 

Tegoroczny koncert, w wykonaniu solistów, Collegium 1704 i Collegium Vocale 1704 pod batutą Vacláva Luksa, zyskuje szczególnie uroczysty charakter wydarzenia, odbywającego się w trakcie trwania XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Wydarzenie będzie transmitowane na kanale Chopin Institute na YouTube, stronie Chopin2020.pl oraz w Programie 2 Polskiego Radia.

 

Wstęp na koncert jest bezpłatny. Goście mogą zajmować miejsca w Bazylice Św. Krzyża od godz. 20 – na godzinę przed rozpoczęciem koncertu. Liczba miejsc jest ograniczona – organizatorzy rekomendują wcześniejsze przybycie na koncert.

Międzynarodowy konkurs

Od 2 października w Warszawie odbywa się XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, który potrwa do 23 października.

 

W sobotę późnym wieczorem poinformowano, że 12 pianistów zakwalifikowało się do finału rywalizacji, mimo że regulamin dopuszcza udział 10. Wśród finalistów jest dwóch reprezentantów Polski: Jakub Kuszlik i Kamil Pacholec.

 

Całość Konkursu Chopinowskiego transmituje Program Drugi Polskiego Radia – od uroczystej inauguracji aż po koncert laureatów. Koncerty są wzbogacone o informacje, relacje, rozmowy z ekspertami.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie