Cichoń o problemach z KPO: piłka jest po stronie premiera Mateusza Morawieckiego i rządów PiS-u

Polska
Cichoń o problemach z KPO: piłka jest po stronie premiera Mateusza Morawieckiego i rządów PiS-u
Polsat News

- Chcemy, żeby pieniądze KPO były uruchomione jak najszybciej, ale piłka jest po stronie premiera Mateusza Morawieckiego i rządów PiS-u - tłumaczył poseł PO Janusz Cichoń w rozmowie z Marcinem Fijołkiem.

Sejm rozpoczął w czwartek prace nad budżetem na przyszły rok. Projekt ustawy budżetowej zakłada, że w 2022 roku dochody budżetu państwa wyniosą 481,4 mld zł, a wydatki 512,4 mld zł.

 

Deficyt ma wynieść nie więcej niż 30,9 mld zł. Resort finansów założył ponadto, że PKB Polski w 2022 r. urośnie o 4,6 proc., a średnioroczna inflacja ukształtuje się na poziomie 3,3 proc.

"Bezwartościowy dokument"

- Budżet stał się bezwartościowym dokumentem - tłumaczył poseł Cichoń, pytany na antenie Polsat News o zapisy w ustawie budżetowej.
 

- Przestał był planem finansowym państwa, to są zestawienia dochodów i wydatków, ale niepełne. Poza budżetem tym oficjalnym, propagandowym istnieje też drugi budżet złożony z kilku, kilkunastu funduszy, które nie znajdują żadnego odzwierciedlenia w budżecie, nie podlegają żadnej kontroli społecznej,  a o wydatkach decydują polityczne gremia, a czasami jednoosobowo premier - podkreślił polityk.

 

WIDEO: Janusz Cichoń o ustawie budżetowej i problemach z akceptacją KPO

 

Jak stwierdził dalej Cichoń, "ten dublet budżetu rośnie z roku na rok" i "cierpi na tym przejrzystość finansów publicznych".

Zarzuty ws. funduszu covidowego

Dziennikarz zapytał też polityka, jak w kontekście zarzutów ws. budżetu skomentuje dobre ratingi Polski. - Na to wygląda (że premier Morawiecki oszukuje Brukselę - red.). Mamy na to dowody, na przykład fundusz covidowy - tłumaczył poseł PO.

 

- Nie został wykazany w limicie wydatków państwa, w tzw. regule podatkowej, nie został zgłoszony jakikolwiek wydatek w ramach tego funduszu, podczas gdy wiemy, że do wydania jest jeszcze 120 mld zł - podkreślił Cichoń. 

"Musimy wrócić na ścieżkę praworządności"

Fijołek zapytał też posła PO, czy jego zdaniem wypłata funduszy dla Polski - wynikająca z Krajowego Planu Odbudowy - jest zagrożona.

 

- My chcemy, aby te pieniądze zostały jak najszybciej uruchomione, mimo, że od początku nasz opór  budzi sposób podziału tych środków - stwierdził w odpowiedzi Cichoń.

 

- Znowu mamy do czynienia formułą "pieniądze dla swoich", a chcielibyśmy, aby większy udział w tych środkach miały samorządy (…) żeby więcej środków trafiło do służby zdrowia, a nie do Spółek Skarbu Państwa - stwierdził polityk.

 

- Chcemy, żeby te pieniądze były uruchomione jak najszybciej, ale piłka jest po stronie premiera Mateusza Morawieckiego i rządów PiS-u - podkreślił ponownie Cichoń.

 

- Musimy wrócić na ścieżkę praworządności, bo zdaje się, że Unia Europejska mocno się zaparła i tych środków nie dostaniemy, jeśli nie spełnimy fundamentalnych warunków. Nie wrócimy do rodziny krajów demokratycznych, bo jest nam do niej coraz dalej i to budzi opór UE - dodał poseł. 

 

zma / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie