Niemcy. Kanclerz Merkel: unijni partnerzy Polski powinni odejść od konfrontacji

Świat
Niemcy. Kanclerz Merkel: unijni partnerzy Polski powinni odejść od konfrontacji
PAP/EPA/Omer Messinger / POOL
Kanclerz Niemiec Angela Merkel

- Unijni partnerzy Polski powinni odejść od konfrontacji, a zamiast tego rozmawiać z rządem w Warszawie, aby znaleźć rozwiązanie trudności we wzajemnych stosunkach - oświadczyła w piątek w Brukseli kanclerz Niemiec Angela Merkel.

7 października polski Trybunał Konstytucyjny, po rozpoznaniu wniosku premiera Mateusza Morawieckiego, uznał, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z Konstytucją RP.

Kompromisy, a nie konfrontacja

Zapytana podczas wizyty w stolicy Belgii o to, czy UE powinna szybko podjąć bardziej zdecydowane działania w sprawie Polski, Merkel odparła, że "członkowie UE są zobowiązani zawsze szukać kompromisów, oczywiście bez rezygnacji z naszych zasad".

 

ZOBACZ: Zbigniew Kuźmiuk: jestem przekonany, że jeszcze w tym roku dostaniemy pieniądze z Funduszu Odbudowy

 

- Myślę, że nadszedł czas, aby głęboko podyskutować z polskim rządem o tym, jak możemy przezwyciężyć trudności - dodała kanclerz. Zauważyła, że "od czasu do czasu słuszne jest wnoszenie spraw do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej".

 

Podkreśliła zarazem, że nie uważa, aby "postępowanie sądowe mogło być jedynym sposobem na przezwyciężenie różnic politycznych czy odmiennego postrzegania Unii Europejskiej, jej funkcjonowania i priorytetów".

 

Relacjonując uwagi niemieckiej kanclerz, agencja AP odnotowała, że w najbliższy wtorek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i premier Morawiecki będą poruszać te kwestię w Strasburgu podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego.

"Wytykanie palcem donikąd nas nie zaprowadzi"

Merkel przypomniała, że Polska i Węgry zakwestionowały przed najwyższym sądem unijnym system opracowany w zeszłym roku, zakładający powiązanie dostępu do niektórych funduszy unijnych z "poszanowaniem rządów prawa". - Myślę, że możemy poczekać z decyzją do orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE - powiedziała.

 

ZOBACZ: Cichoń o problemach z KPO: piłka jest po stronie premiera Mateusza Morawieckiego i rządów PiS-u

 

Z kanclerz Merkel zgodził się premier Belgii Alexander De Croo. - Myślę, że samo krytykowanie i wytykanie palcem donikąd nas nie zaprowadzi, musimy się więc zaangażować i zrozumieć, jakie będą kolejne kroki - oświadczył.

 

Szczyt przywódców państw UE zaplanowany jest na nadchodzący czwartek i piątek, 21-22 października.

 

zma/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie