Wojciech Andrusiewicz: w Polsce działa 14 szpitali tymczasowych przeznaczonych do walki z COVID-19

Polska
Wojciech Andrusiewicz: w Polsce działa 14 szpitali tymczasowych przeznaczonych do walki z COVID-19
Polsat News
Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz

W Polsce działa 14 szpitali tymczasowych przeznaczonych do walki z COVID-19. W związku z wnioskiem woj. wielkopolskiego będzie ich 15 – powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Zaznaczył, że ich liczba będzie systematycznie zwiększana.

W czasie czwartkowej konferencji prasowej rzecznik resortu zdrowia pytany był o pomysł ministerstwa na to, by przestrzegano zasad sanitarnych związanych z pandemią.

 

- W piątek będzie posiedzenie premiera i ministra zdrowia z wojewodami – poinformował Andrusiewicz.

 

ZOBACZ: MZ. Andrusiewicz: najmniej szczepień i najwięcej zakażeń na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i Podlasiu

 

Przypomniał, że obecnie "nie tylko policja może egzekwować przepisy prawa w zakresie zakrywania nosa i ust, ale również organy podległe samorządom miast i gmin, czyli straż miejska".

 

- Część miast egzekwuje te przepisy – powiedział rzecznik resortu zdrowia, wskazując np. na środki transportu miejskiego.

Współpraca z Episkopatem

- Liczymy, że po rozmowach z wojewodami będzie ukierunkowanie na ściślejszą egzekucję przepisów prawa w zakresie zakrywania nosa i ust – powiedział.

 

Przypomniał jednocześnie, że minister zdrowia Adam Niedzielski "z racji na bardzo dobrą współpracę z Episkopatem" zwrócił się do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski z apelem, aby w kościołach proboszczowie przypominali wiernym o przestrzeganiu obowiązku zakrywania ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych.

 

ZOBACZ: USA. Zbadano możliwość zmieszania szczepionek przeciwko COVID-19

 

Zaznaczył, że minister jest w ścisłym kontakcie z komendantem głównym Policji i na bieżąco wymieniają się informacjami na temat tego, jak wygląda egzekucja prawa.

 

Pytany o zapas łóżek covidowych, Andrusiewicz powiedział, że "tylko w ostatnim tygodniu na samej Lubelszczyźnie zwiększyliśmy dostępność łóżek o 33 proc., a na Podlasiu o 45 proc."

14 szpitali tymczasowych

Zaznaczył, że mówiąc o wydolności systemu ochrony zdrowia i skali czwartej fali, nie wystarczy kierować się jedynie liczbą zajętych łóżek. Zaznaczył, że ważna jest także tworzona baza łóżek. - Póki możemy ją tworzyć, to robimy – oświadczył Andrusiewicz.

 

Wspomniał, że również wojewoda wielkopolski zwrócił się do ministra zdrowia o otworzenie kolejnego szpitala tymczasowego.

 

ZOBACZ: USA. Rodzice dzieci zakażonych koronawirusem pozwali szkoły za brak obowiązku noszenia maseczek

 

- Dzisiaj w Polsce działa 14 szpitali tymczasowych przeznaczonych do walki z COVID-19. W ciągu ostatniego czasu zostały otwarte dwa kolejne – powiedział rzecznik resortu zdrowia. W związku z wnioskiem wojewody wielkopolskiego będzie ich 15 – powiedział Andrusiewicz.

 

Zapowiedział, że systematycznie liczba szpitali tymczasowych i łóżek covidowych będzie zwiększana. Zapewnił, że liczbę łóżek covidowych można zwiększyć do 11 tys. w ciągu 24-48 godz., a w następnych 24-28 godzinach do 17 tys.

aml / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie