Nieoficjalnie: ministrowie rolnictwa i klimatu odejdą z rządu

Polska
Nieoficjalnie: ministrowie rolnictwa i klimatu odejdą z rządu
PAP/Wojciech Olkuśnik
Premier Mateusz Morawiecki

Pod koniec przyszłego tygodnia władze Prawa i Sprawiedliwości mają ogłosić zmiany w rządzie. Jak ustaliła Interia, z Radą Ministrów pożegnają się minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka oraz szef resortu rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda. Tego drugiego ma zastąpić jeden z posłów PiS, który głosował przeciwko "piątce dla zwierząt".

Według informacji Interii, nowym ministrem klimatu i środowiska ma zostać Anna Moskwa, która aktualnie zasiada w zarządzie Baltic Power, spółki należącej do PKN Orlen i Northland Power, która buduje farmę wiatrową na Morzu Bałtyckim. W latach 2017-2020 Moskwa była wiceministrem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. 

 

Po zaledwie roku sprawowania funkcji ministra rolnictwa i rozwoju wsi odejdzie także Grzegorz Puda. Jest on ostro krytykowany m.in. przez organizacje zrzeszające rolników. Miesiąc temu opozycja bezskutecznie chciała go odwołać z funkcji. 

Z ustaleń Interii wynika, że nowym szefem resortu rolnictwa ma zostać jeden z posłów PiS, który głosował przeciwko "piątce dla zwierząt". Przeciwko głośnej ustawie głosowało w sumie 38 posłów klubu parlamentarnego PiS, z czego 18 to członkowie PiS. Wśród nich byli m.in.: Jan Krzysztof Ardanowski, Lech Kołakowski, Krzysztof Szulowski czy Zbigniew Dolata. 

 

ZOBACZ: Cały artykuł na stronie Interii

 

Ministrem rozwoju, pracy i technologii (obecnie obowiązki te wykonuje premier) zostać ma Piotr Nowak. Był on w latach 2015-2020 podsekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów. Od blisko roku pracuje jako doradca szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Waszyngtonie.

 

Ministrem sportu zostanie Kamil Bortniczuk, a jego zastępcą będzie Łukasz Mejza. Szefem KPRM pozostanie Michał Dworczyk.

zdr/Interia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie