Dzień Edukacji Narodowej. Minister o podwyżkach dla nauczycieli

Polska
Dzień Edukacji Narodowej. Minister o podwyżkach dla nauczycieli
Polsat News
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek

- Nauczyciel wchodzący do zawodu z przeciętnego wynagrodzenia 3,5 tys. będzie miał blisko 5 tys. zł, a nauczyciel dyplomowany z przeciętnego wynagrodzenia 6,5 tys. będzie miał 8 - zapowiedział minister Przemysław Czarnek, podczas uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej w KPRM.

"Non scholae, sed vitae discimus" (uczymy się nie dla szkoły, lecz dla życia) - tymi słowami premier Mateusz Morawiecki rozpoczął uroczystości. Nawiązując do łacińskiej maksymy, szef rządu powiedział: "Ta stara, bardzo znana maksyma Seneki dzisiaj jest równie aktualna jak niegdyś, może jeszcze bardziej, bo wiemy doskonale, że praktyczna wiedza pozyskiwana i poszerzana w szkole jest swego rodzaju zaczynem, podstawą do kształtowania charakterów, umysłów i ducha naszej młodzieży". 

 

ZOBACZ: Nauczyciel Roku 2019: Pracujemy 40 godzin tygodniowo, tak jak inni

 

- Jak ważna jest szkoła, bezpośredni kontakt, mogliśmy przekonać się na zasadzie tego strasznie nieszczęśliwego eksperymentu, jakim było ze względu na COVID-19 naucznie niestacjonarne, poprzez internet. Ogromnie dziękuję wszystkim nauczycielom, że z dnia na dzień stali się ekspertami od informatyki, że zrobiliście to państwo w sposób dobry i bardzo dobry - powiedział premier.

 

Zwrócił uwagę, że dzisiaj źródła informacji są dostępne na wyciągnięcie ręki, ale to nie wystarcza do kształtowania postaw, charakterów, do budowania społeczeństwa świadomych obywateli.

 

Premier podziękował nauczycielom za codzienne zaangażowanie w kształcenie i wychowywanie młodzieży. - To wszystko przyczynia się do budowania lepszej Rzeczpospolitej - powiedział.

 

Morawiecki stwierdził, że dziś, kiedy w czwartej rewolucji przemysłowej coraz częściej mówi się o robotyzacji, cyfryzacji, automatyzacji, warto zadać sobie pytanie, w którym kierunku ma się przesuwać aktywność człowieka. - Otóż ten piękny świat, który jest przed nami, który - ja wierzę, że właśnie taki będzie - to świat kształcenia, edukacji, nauki, kultury, wyższych dóbr duchowych; świat wzbogacenia ludzkiego ducha i ludzkiego umysłu" - powiedział. "Nauczyciele stają się podstawową częścią budowy tego świata przyszłości - dodał.

 

Nawiązał też podczas wystąpienia do słów Jana Zamoyskiego. - Ta słynna fraza, którą wszyscy znamy, Zamoyskiego - takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie - ona ma jeszcze dalszy ciąg (...) i on mówi, że ponadto jest przekonany, że w szczególności edukacja publiczna przyczyni się do powstania dobrych, uczciwych obywateli. Właśnie ta edukacja publiczna jest naszym dobrem, jest naszym dobrem wspólnym, którego państwo nauczyciele jesteście twórcami. Jesteście jednocześnie tymi, na których polegamy w kształceniu i wychowywaniu naszej młodzieży - powiedział premier.

 

"Dziękuję"

- "Dziękuję" - to jest słowo, które chcę wypowiedzieć bardzo mocno. Dziękuję za bardzo trudny rok - mówił z kolei minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. - Wszystkiemu pańswto stawiliście czoła, wszystkie trudności pokonaliście i dzięki temu ta przykra konieczność - nauka zdalna - jednak przyniosła efekty, bo nauka była kontynuowana w tych trudnych okolicznościach pandemiczych we wszystkich szkołach - mówił. 

 

Minister podkreślał, że nauczyciel pracuje 40, a nie 18 godzin. - W ramach 40-godzinnego czasu pracy chcemy wygospodarować czas, dzięki debiurokratyzacji, który poświęcimy na większą dostępność nauczyciela dla ucznia - powiedział. Dodał, że nauczycieli czekają podwyżki wynagrodzeń. - Nauczyciel wchodzący do zawodu z przeciętnego wynagrodzenia 3,5 tys. będzie miał blisko 5 tys. zł, a nauczyciel dyplomowany z przeciętnego wynagrodzenia 6,5 tys. będzie miał 8 - dodał.

 

Szef MEiN powiedział, że pieniądze przeznaczane przez rząd na inwestycje oświatowe są gigantyczne.

 

- Z samego tylko Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w trzech transzach zrealizowano inwestycje oświatowe na kwotę blisko 2 mld zł. To są środki przekazywane przez rząd samorządom, jako organom prowadzącym, na inwestycje samorządowe" – wyjaśnił.

 

Wymienił także program uatrakcyjnienia zawodu nauczyciela, który "będzie kosztował blisko 8 mld zł rocznie". - To będzie skokowy wzrost subwencji oświatowej, nienotowany wcześniej na taką skalę – ocenił.

 

Wspomniał także o programie Laboratoria Przyszłości, w którego ramach szkoły podstawowe w całej Polsce otrzymają pieniądze na zakup wyposażenia służącego uczniom do rozwijania umiejętności takich, jak współpraca, kreatywność, zdolność rozwiązywania problemów czy obycie z nowymi technologiami.

 

- Cieszy się olbrzymią popularnością – zauważył szef resortu edukacji i nauki.

 

Powiedział, że rząd przeznaczył na Laboratoria Przyszłości 1 mld zł. W szkołach sfinansowane zostaną nowoczesne pracownie techniczne ze sprzętem informatycznym, robotami czy drukarki 3D.

 

- To jest przeniesienie szkół podstawowych w przyszłość cyfrową, nowoczesną przyszłość – wskazał minister Czarnek. Ocenił, że "wpłynie to na warunki pracy nauczycieli".

 

Szef MEiN zaznaczył, że powiódł się pilotaż programu "Poznaj Polskę", na który rząd przeznaczył 25 mln zł.

 

Zapowiedział, że będzie on kontynuowany. "Premier dorzucił kolejne kilkadziesiąt milionów złotych po to, żeby dzieci i młodzież wraz z nauczycielami udawali się do wszystkich miejsc naszej kultury, nauki i historii, który mają wielki potencjał edukacyjny" – powiedział.

 

- Wszystkim państwu – nauczycielom, wychowawcom, związkowcom życzę w Dniu Edukacji Narodowej samych sukcesów, ciągłego rozwoju, satysfakcji z pracy i sukcesów w życiu osobistym i rodzinnym– podsumował minister Czarnek.

Laureaci konkursu "Nauka dla Ciebie"

W czwartek przed południem w Centrum Nauki Kopernik odbyła się gala konkursu "Nauka dla Ciebie". Laureatom ze szkół podstawowych wręczono nagrody. Zadaniem konkursowym było pisanie, wykonanie i zastosowanie w praktyce autorskiej pomocy edukacyjnej wspierającej nauczanie w zakresie nauk przyrodniczych lub ścisłych. W uroczystości wziął udział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

 

Nagrody laureatom konkursu "Nauka dla Ciebie" wręczył podczas uroczystej gali minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. W wystąpieniu szef resortu podkreślił, że program "Nauka dla Ciebie" przysparza wiele radości, kiedy widać znakomite osiągnięcia zespołów uczniów i nauczycieli.

 

- Program "Nauka dla Ciebi" przysparza wiele radości, kiedy widzimy znakomite wasze osiągnięcia, osiągnięcia zespołów uczniów i nauczycieli, którzy wiedzą, czego chcą, tworzą te piękne pomoce dydaktyczne, nagrodzone dzisiaj – zwrócił się do laureatów konkursu minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

 

Podkreślił, że resort przeznacza rocznie na program "Nauka dla Ciebie" 3,5 mln zł. Zapowiedział jego kontynuację w następnych latach.

Szef MEiN skierował też do nauczycieli najlepsze życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

 

Dyrektor CNK Robert Firmhofer zaznaczył, że "gala to fantastyczne święto ludzi, którzy tworzą wspólnotę w edukacji uczniów i nauczycieli, którym zależy na czymś więcej niż na dobrych stopniach". W jego opinii nagrodzone pomoce dydaktyczne są niezwykle inspirujące i fantastycznie wykonane.

 

- Widać było, jak dużo nowych umiejętności trzeba było zdobyć, tworząc te pomoce – wskazał.

 

Odnosząc się do Dnia Edukacji Narodowej, Firmhofer zaznaczył, że "nauczyciele odgrywają dużą rolę, wspierają, pomagają, kiedy uczniowie tracą motywację i chwalą wszystkich za osiągnięte efekty".

 

Laureatami konkursu "Nauka dla Ciebie" w 2021 r. zostali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Brzechwy w Puławach i z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Heleny Długoszewskiej w Babinie za projekt "Neuron z prądem", Szkoły Podstawowej nr 33 im. Stanisława Ligonia w Katowicach ("Oczyszczacz powietrza z czujnikiem smogu"), Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pliszczynie ("Ogród Deszczowy"), Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 98 w Krakowie ("Szkolna stacja meteorologiczna sterowana systemem Arduino") i Szkoły Podstawowej nr 8 im. Emilii Plater w Piotrkowie Trybunalskim ("Magnetyczny Rollercoaster").

 

Nagrodzone szkoły otrzymały czeki w wysokości 6 tys. zł, nauczyciele prowadzący zwycięskie projekty – 2 tys. zł, a uczniowie – zestawy gier planszowych.

 

Konkurs "Nauka dla Ciebie" jest realizowany i finansowany w ramach wspólnego programu ministra edukacji i nauki oraz Centrum Nauki Kopernik pod nazwą "Nauka dla Ciebie". Jest on finansowany w ramach dotacji MEiN. W ramach programu "Nauka dla Ciebie" realizowane są takie projekty jak "Naukobus", "Planetobus" i zajęcia online.

Dzień Edukacji Narodowej

Dzień Edukacji Narodowej – święto nauczycieli, wychowawców i pedagogów – obchodzony jest w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej – pierwszego w Europie ministerstwa oświaty – która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce.

 

Dzień ten jest wolny od zajęć lekcyjnych, ale nie jest to dla uczniów dzień wolny od obecności w szkole. W tym dniu jest ona zobowiązana prowadzić zajęcia opiekuńcze (w godzinach ustalonych w szkole) lub zajęcia innego rodzaju, na przykład związane z odbywającymi się z tej okazji uroczystościami.

 

kmd/pgo/PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie