Protest nauczycieli w Warszawie. Gdzie i kiedy odbędzie się manifestacja?

Polska
Protest nauczycieli w Warszawie. Gdzie i kiedy odbędzie się manifestacja?
ZPN
Sławomir Broniarz, prezes ZNP podczas konferencji prasowej.

W sobotę nauczyciele będą protestować pod Ministerstwem Edukacji Narodowej w Warszawie. Liczebność manifestacji została ograniczona przez sanepid. - W związku z tym postanowiliśmy, że zorganizujemy kilka zgromadzeń - zapowiedział szef ZNP Sławomir Broniarz. Gdzie i kiedy?

Nauczyciele mają dość "tego co dzieje się w sferze polityki edukacyjnej" i postanowili, że wyjdą na ulice Warszawy. Podczas konferencji prasowej Broniarz podkreślił, że "ZNP nie aprobuje tych propozycji, które zawarte są w planach ministra edukacji narodowej".

Nauczyciele walczą o poprawę warunków pracy 

- Sprzeciw i naszą dezaprobatę budzi po pierwsze radykalizm przedstawionych przez MEiN zmian – one dotyczą awansu zawodowego, pensum, czasu pracy nauczycieli, sfery ekonomii, wynagrodzeń, a jednocześnie nie zawierają w sobie żadnych działań na rzecz poprawy warunków pracy nauczyciela - wymieniał prezes ZNP. 

 

Głównym powodem niezadowolenia nauczycieli są kwestie finansowe. Przedstawiciele środowiska przypominają słowa szefa resortu edukacji Przemysława Czarnka, który kilka tygodni temu mówił o "miliardach złotych na podwyżki dla nauczycieli" - czytamy w komunikacie ZPN. Tymczasem wiele wskazuje na to, że w przyszłym roku wypłaty dla nauczycieli nie wzrosną. 

 

ZOBACZ: Szwecja. Wysadził blok w Goeteborgu. "Podejrzany ma polskie pochodzenie"

 

W projekcie ustawy budżetowej na rok 2022 kwota bazowa jest taka sama, jak ta obowiązująca od 1 września 2020 r. i wynosi 3.537,80 zł. "Jest to więc drugi rok zamrożenia kwoty bazowej dla nauczycieli w ustawie budżetowej" - argumentują nauczyciele. 

Protest nauczycieli: gdzie i kiedy? 

Decyzją Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie ze względu na epidemię koronawirusa w zgromadzeniu będzie mogło wziąć udział maksymalnie 150 osób. Nie oznacza to jednak, że przed gmachem Ministerstwa Edukacji i okolicy nie zbierze się więcej osób. 

 

- W związku z tym postanowiliśmy, że zorganizujemy kilka zgromadzeń, które mieszczą się w formule dopuszczonej przez stację sanitarno-epidemiologiczną - zapowiedział Broniarz. 

 

ZOBACZ: Mateusz Morawiecki: wyrok TSUE prowadziłby hipotetycznie do bardzo głębokiego chaosu

 

Manifestacja zaplanowana została na sobotę 9. października br. Grupy protestujących nauczycieli mają zebrać się o godz. 11.30 w okolicy siedziby resortu edukacji przy ul. Aleja Jana Chrystiana Szucha, w pobliżu Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Trybunału Konstytucyjnego oraz w pobliżu placu na Rozdrożu. Zgodnie z planem wszyscy zaczną rozchodzić się o godz. 13.00. 

ap/ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie