USA. Szczepionka Moderny nie spełnia wszystkich kryteriów dla trzeciej dawki

Polska
USA. Szczepionka Moderny nie spełnia wszystkich kryteriów dla trzeciej dawki
PAP/EPA/CHAMILA KARUNARATHNE
Według badań dwie dawki preparatu dają skuteczną ochronę.

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) poinformowała, że "szczepionka przeciw Covid-19 firmy Moderna nie spełnia wszystkich kryteriów, które uzasadniałyby dopuszczenie do użytku jej trzeciej dawki". Według badań dwie dawki preparatu dają skuteczną ochronę.

Dodatkowa trzecia dawka szczepionki firmy Moderna zwiększa poziom przeciwciał, ale ta różnica nie jest bardzo wyraźna, szczególnie w przypadku osób, u których poziom przeciwciał pozostawał wysoki - ogłosiła we wtorek amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA).

 

Ocena FDA została wydana przed mającym się odbyć w tym tygodniu spotkaniem zewnętrznego komitetu ekspertów Agencji, który oceni wnioski o dopuszczenie dawki przypominającej szczepionki przeciw Covid-19 firm Moderna i Johnson & Johnson.

Trzecia dawka Pfizera

Opinie komitetu eksperckiego nie są wiążące dla FDA, ale podejmująca ostateczne decyzje Agencja zazwyczaj trzyma się zaleceń ekspertów. W USA do użytku dopuszczono już trzecią dawkę preparatu firm Pfizer i BioNTech, która jest podawana osobom po 65. roku życia oraz szczególnie narażonym na infekcję.

 

ZOBACZ: Litwa. Seniorzy dostaną świadczenie finansowe za zaszczepienie się

 

Dane na temat skuteczności trzeciej dawki szczepionek pochodzą głównie z badań przeprowadzanych w Izraelu, w którym na szeroką skalę wykonuje się dodatkowy zastrzyk substancją Pfizera/BioNTechu - zauważa agencja Reutera. Nie ma podobnych badań dla szczepionek Moderny czy Johnson & Johnson.

 

Informacje przedstawione we wniosku Moderny, dotyczącym zatwierdzenia trzeciej dawki mają więc "wiele dziur", a dane na temat jej rzeczywistego działania są ograniczone - tłumaczy na łamach Reutersa profesor medycyny molekularnej dr Eric Topol.

 

FDA nie upubliczniła jeszcze wstępnej oceny wniosku o dopuszczenie dawki przypominającej szczepionki Johnson & Johnson

dsk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie