Straż Graniczna: we wtorek 470 prób nielegalnego przekroczenia granicy. Wszystkie udaremniono

Polska
Straż Graniczna: we wtorek 470 prób nielegalnego przekroczenia granicy. Wszystkie udaremniono
Polsat News
We wtorek na granicy Polski i Białorusi odnotowano 470 prób jej nielegalnego przekroczenia

Ostatniej doby strażnicy graniczni odnotowali 470 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Wszystkim próbom zapobieżono - przekazała w środę Straż Graniczna.

"Wczoraj tj. 12.10 na granicy Polski i Białorusi odnotowano 470 prób jej nielegalnego przekroczenia. Wszystkim próbom zapobieżono" - poinformowała w środę na Twitterze Straż Graniczna.

 

ZOBACZ: Rząd przyjął projekt ustawy o budowie zapory na granicy z Białorusią

 

Jak dodano, w tym od początku października na tym odcinku granicy takich prób było już 6,7 tys., a od początku roku - 18,3 tysięcy.

 

 

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią - w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego - obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. 1 października prezydent podpisał rozporządzenie o przedłużeniu stanu wyjątkowego o 60 dni.

Tysiąc zezwoleń na wjazd

Rzeczniczka Straży Granicznej przekazała w środę, że od początku obowiązywania stanu wyjątkowego na granicy z Białorusią wydano 1012 pozwoleń na wjazd do strefy nim objętej.

 

Na terenie Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej do tej pory wydano 879 pozwoleń, natomiast na obszarze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej – 133.

 

Większość składanych wniosków motywowana jest koniecznością odwiedzin krewnych.

 

ZOBACZ: Raport Rady Przedsiębiorczości: Polski Ład przygotowano z naruszeniem przepisów legislacyjnych

 

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią - w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego - obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy wydanego na wniosek Rady Ministrów rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy. 30 września Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o 60 dni, dzień później opublikowano rozporządzenie prezydenta w tej sprawie.

 

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 18 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 6,7 tys. prób miało miejsce w październiku.

Czterech cudzoziemców zatrzymano za pomoc

"Funkcjonariusze #PodlaskiOSG zatrzymali wczoraj tj. 12.10, 4 cudzoziemców, którzy pomagali w organizowaniu nielegalnego przekroczenia gr. z Białorusi do Polski" - przekazała na Twitterze Straż Graniczna, dodając, że było to dwóch obywateli Syrii z niemieckimi tytułami pobytowymi oraz dwóch obywateli Ukrainy.

 

 

Dodano, że od początku tego roku funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 250 osób, które pomagały w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski.

aml / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie