Niemcy. 100-letni strażnik niemieckiego obozu koncentracyjnego twierdzi, że jest niewinny

Świat
Niemcy. 100-letni strażnik niemieckiego obozu koncentracyjnego twierdzi, że jest niewinny
Pixabay/brownphoto
Brama główna obozu Sachsenhausen

100-letni były strażnik niemieckiego obozu koncentracyjnego Sachsenhausen, Josef Schuetz, podejrzany o współudział w zabójstwach 3518 więźniów, oznajmił w niemieckim sądzie, że "jest niewinny" - poinformowała w piątek telewizja France 24. Podczas procesu Schuetz pozostaje na wolności.

Pytany o swoją pracę w obozie Schuetz powiedział, że "absolutnie nic nie zrobił" i nie wiedział o tym, co się tam działo,

 

W lutym prokuratura w Neuruppin na wschodzie Niemiec postawiła Schuetzowi zarzuty współudziału w zabójstwach. Zarzuca mu się, że w latach 1942-1945 "świadomie i dobrowolnie" uczestniczył w mordowaniu więźniów obozu.

 

ZOBACZ: Niemcy. Rusza proces 100-latka. Był strażnikiem w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen

 

Schuetz jest też oskarżony o współudział w wymordowaniu przez pluton egzekucyjny radzieckich jeńców wojennych w 1942 roku i zabijanie więźniów przy użyciu Cyklonu B - podaje France 24.

Pozostaje na wolności

Podczas procesu Schuetz pozostaje na wolności, a nawet jeśli zostanie skazany, jest mało prawdopodobne, by trafił do więzienia zważywszy na jego wiek - ocenia France 24.

 

Międzynarodowy Komitet Oświęcimski skierował w lutym pod adresem niemieckiego wymiaru sprawiedliwości zarzut, że od dziesięcioleci nie ściga niemieckich zbrodniarzy.

 

ZOBACZ: Prokuratura wszczęła śledztwo ws. antysemickich napisów na barakach Auschwitz

 

Do sformułowania zarzutu skłoniło Międzynarodowy Komitet Oświęcimski oskarżenie na początku lutego Schuetza i 95-letniej byłej sekretarki niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof. Fakt, że sprawców pociąga się do odpowiedzialności dopiero teraz, jest "porażką i zaniedbaniem niemieckiego wymiaru sprawiedliwości, które trwa od dziesięcioleci" - ocenił komitet.

an / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie