Polska przekazała 55 tys. szczepionek Kirgistanowi. "Darowizna dla partnerów zagranicznych"

Polska
Polska przekazała 55 tys. szczepionek Kirgistanowi. "Darowizna dla partnerów zagranicznych"
Pixabay.com

Kirgistan jest kolejnym krajem, któremu Polska przekazała preparaty przeciw Covid-19. Darowizna jest wyrazem solidarności szczepionkowej wobec państw położonych w regionie środkowoazjatyckim.

Jak podaje resort dyplomacji w komunikacie, przekazanie szczepionek nastąpiło w poniedziałek na międzynarodowym lotnisku w Biszkeku. Preparaty zostały natychmiast rozdysponowane do regionalnych centrów szczepień.

Polska oddaje szczepionki Uzbekistanowi i Kirgistanowi 

Według MSZ w ceremonii związanej z przekazaniem szczepionek uczestniczyli: zastępca ministra zdrowia i rozwoju społecznego Ulugbek Bekturganów, zastępca ambasadora RP w Kirgistanie z rezydencją w Nur-Sułtanie Tomasz Kollat, ambasador UE w Kirgistanie Eduard Auer oraz kierownik Konsulatu Generalnego w Ałmatach, konsul RP Jerzy Timofiejuk.

 

MSZ przypomina, że Kirgistan to już drugie po Uzbekistanie państwo Azji Środkowej, do którego trafiła w ostatnich miesiącach pomoc z Polski w postaci szczepionek.

 

"Okres ponad półtorarocznej pandemii pokazuje, że walka z COVID-19 stanowi globalne wyzwanie, a przeciwdziałanie chorobie i jej skutkom wymaga solidarności na poziomie ogólnoświatowym. Istotnym elementem przeciwdziałania zachorowaniu jest równy i bezpieczny dostęp do szczepień, których wciąż jeszcze brakuje w wielu miejscach na świecie, również w regionie Azji Środkowej. Zwiększenie liczby zaszczepionych osób w skali globalnej to ważny krok w walce z pandemią w wymiarze światowym" - podkreśla resort spraw zagranicznych.

"Szczepionki dla potrzebujących partnerów" 

Jak zapewniono, Polska dysponuje obecnie odpowiednim zaopatrzeniem szczepionek, które pozwalają na zabezpieczenie potrzeb wewnętrznych, ale też podzielenie się z partnerami zagranicznymi w potrzebie. "Darowizna szczepionek stanowi symboliczny wyraz wsparcia i solidarności z państwami, które borykają się z problemem pandemii" - dodało MSZ.

 

ZOBACZ: Trzaskowski o subwencji dla samorządów: Trzeba będzie wziąć flaszeczkę i pojechać do pana ministra

 

Przypomniano, że w ramach solidarności międzynarodowej i walki z pandemią Polska wysłała już do krajów tego regionu sprzęt medyczny oraz środki ochrony osobistej. W minionych miesiącach szczepionki przeciwko Covid-19 trafiły m.in. do Egiptu, Wietnamu, Tajwanu, Kenii, Ukrainy, Australii i Norwegii. Równolegle realizowane są projekty pomocy rozwojowej, mające również na celu niwelowanie negatywnych skutków, jakie niesie ze sobą pandemia. 

ap/PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie