Deszczowo, w górach śnieżnie. W Bieszczadach 5 stopni mrozu. Pogoda na środę

Polska
Deszczowo, w górach śnieżnie. W Bieszczadach 5 stopni mrozu. Pogoda na środę
Jozef Kotulič / CC-by-SA / Commons, zdj. ilustracyjne
W Tatrach można spodziewać się śniegu

Zrobiło się na tyle zimno, że w tym samym czasie, gdy na nizinach będzie padać deszcz, to w górach spodziewamy się śniegu, u podnóży pierwszego w tym sezonie. Wiatr chwilami powieje mocniej, ciśnienie będzie rosnąć, a biomet pozostanie niekorzystny. W Bieszczadach termometry w Ustrzykach Górnych pokazywały pięć stopni mrozu, a w Beskidach sypnęło śniegiem.

W środę prawie w całym kraju może przelotnie padać deszcz, a w górach deszcz ze śniegiem i śnieg. Zachmurzenie będzie duże, z przejaśnieniami postępującymi od północnego zachodu. Rano miejscami mgły i zamglenia.
 
 
Temperatura maksymalna od 6 stopni w Małopolsce do 13 stopni na zachodnim Pomorzu. Wiatr z kierunku zachodniego i północno-zachodniego będzie słaby i umiarkowany, tylko miejscami silniejszy. Będzie obniżać temperaturę odczuwalną.
 
Pogoda na środęTwojaPogoda.pl
Pogoda na środę
 
Według prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w środę nad Polską prognozowane są przelotne opady deszczu, a w nocy ze środy na czwartek lokalnie temperatura spadnie poniżej zera. Będzie mniej opadów i więcej rozpogodzeń niż we wtorek.
 
Ciśnienie jest umiarkowane i będzie rosnąć. Barometry pokażą w samo południe od 1014 hPa na Podlasiu do 1020 hPa na Dolnym Śląsku. Biomet będzie niekorzystnie wpływać na nasze samopoczucie. Możemy odczuwać ból głowy, znużenie i spowolnienie reakcji na bodźce.

Mróz w Bieszczadach

W Bieszczadach w środę rano termometry w Ustrzykach Górnych pokazywały pięć stopni mrozu, a w Cisnej jeden stopień Celsjusza poniżej zera.

 

- Wszędzie jest bezwietrznie i pochmurnie. Nigdzie na razie nie zanotowano opadów śniegu, ale w górach zawsze należy się liczyć z nagłym załamaniem pogody – powiedział ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Paweł Szopa.

 

Jak zaznaczył, "panująca pogoda nie sprzyja górskim wędrówkom". - Mimo tego ruch turystyczny jest duży – dodał ratownik dyżurny.

 

ZOBACZ: Świętokrzyskie. Dąb Bartek został uszkodzony z powodu wichury

 

Szopa podkreślił, że idąc w góry, turyści "zawsze powinni mieć naładowany telefon komórkowy", a w nim zainstalowaną aplikację "Ratunek". "Dzięki tej aplikacji łatwiej i szybciej możemy dotrzeć do poszkodowanych" – zauważył.

Śnieg w Beskidach

- W środę o poranku stacje GOPR na Hali Miziowej i Markowych Szczawinach zgłosiły, że temperatury spadły poniżej zera. Było -1, -2 st. Bardzo ograniczona była widoczność. W wyższych partiach na szlakach jest biało; leży 1 cm śniegu. Mogą już miejscami wystąpić na nich oblodzenia. Warunki należy uznać za trudne – powiedział ratownik dyżurny Grupy Beskidzkiej GOPR Michał Madejski.

 

Turyści, którzy wybiorą się na szlaki, muszą pamiętać o odpowiednim obuwiu, nieprzemakalnej kurtce i kijkach, które pomogą zachować równowagę. Niezbędny jest naładowany telefon komórkowy z aplikacją "Ratunek". Planując wycieczkę należy też pamiętać, że zmrok zapada już dość szybko.

 

GOPR w razie wypadku można wezwać pod bezpłatnym numerem telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.

 
WIDEO: Szczegółowa prognoza pogody na najbliższe godziny i dni
 
pdb/aml / TwojaPogoda.pl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie