Szef MON Mariusz Błaszczak: będzie więcej żołnierzy na granicy polsko-białoruskiej

Polska
Szef MON Mariusz Błaszczak: będzie więcej żołnierzy na granicy polsko-białoruskiej
Twitter/Mariusz Błaszczak
Błaszczak przyznał, że MSWiA przygotowuje projekt ustawy, która "będzie podstawą do zbudowania stałej zapory inżynieryjnej, a więc ogrodzenia granicy"

Do służby na granicy polsko-białoruskiej zostanie skierowanych więcej żołnierzy. Minister obrony Mariusz Błaszczak zapewnił we wtorek, że z marszu jest w stanie podwoić obecny stan wojska przy granicy.

- Presja migracyjna wciąż jest bardzo wysoka. (…) W związku z tym podjąłem decyzję o zwiększeniu liczby żołnierzy, którzy patrolują granicę, wspierają Straż Graniczną – oznajmił Błaszczak w Programie Pierwszym Polskiego Radia.

 

ZOBACZ: Straż Graniczna: kolejne strzały przy granicy Polski z Białorusią

 

Poinformował, że w poniedziałek trzy tysiące żołnierzy wspierało SG. - Ta liczba będzie większa, w zależności od tego, jakie będą potrzeby, jakie zostaną określone przez Straż Graniczną. Robimy wszystko, żeby granica była bezpieczna. (…) Jesteśmy gotowi, żeby niejako z marszu podwoić tę liczbę – zapewnił szef resortu obrony.

"Ograniczenie możliwości sforsowania granicy"

Podkreślił, że tymczasowe ogrodzenie, które znajduje się na granicy spowalnia napór migrantów, "ogranicza możliwość sforsowania granicy przez ludzi, którzy są wykorzystywani przez reżim Łukaszenki, aby doprowadzić do kryzysu migracyjnego".

 

ZOBACZ: Polscy biskupi rozmawiali z papieżem o nadużyciach seksualnych i sytuacji na białoruskiej granicy

 

Przyznał, że MSWiA przygotowuje projekt ustawy, która "będzie podstawą do zbudowania stałej zapory inżynieryjnej, a więc ogrodzenia granicy".

Budowa muru

Wyjaśnił, że Polska skorzysta z doświadczeń węgierskich. - Węgrzy na granicy z Serbią zbudowali stałe ogrodzenie. To wcale nie jest takie proste z uwagi na różnego rodzaju uwarunkowania prawne - dodał.

 

ZOBACZ: Straż Graniczna zatrzymała dwóch Bułgarów, którzy przemycali ludzi. Mieli narkotyki i diamenty

 

"Dziennik Gazeta Prawna" poinformowała we wtorek, że Jeszcze w tym tygodniu możemy poznać rządowy projekt specustawy dotyczące budowy muru na granicy polsko-białoruskiej. Według gazety, rząd zabezpieczył na ten cel kwotę 500 mln zł w tegorocznym budżecie, z możliwością wydania tych środków do połowy 2022 r.

600 prób nielegalnego przekroczenia granicy

"W poniedziałek 11.10 na granicy Polski i Białorusi odnotowano 605 prób jej nielegalnego przekroczenia. Zatrzymano 13 nielegalnych imigrantów, obywateli Iraku." - poinformowała na Twitterze Straż Graniczna.

 

Jak dodano, za pomocnictwo funkcjonariusze SG zatrzymali 8 osób. Są to obywatele Iraku, Niemiec, Turcji, Ukrainy i 2 obywateli Syrii i Polski.

 

 

Od sierpnia Straż Graniczna udaremniła ponad 16 tys. prób nielegalnego sforsowania granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 5 tys. miało miejsce w październiku. We wszystkich ośrodkach straży granicznej przebywa obecnie ponad 1,5 tys. nielegalnych migrantów.

 

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią - w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego - obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. 1 października prezydent podpisał rozporządzenie o przedłużeniu stanu wyjątkowego o 60 dni.

Wydano 980 zezwoleń na wjazd do strefy objętej stanem wyjątkowym

- Na terenie Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej wydano 854 zgody na wjazd do strefy objętej stanem wyjątkowym. Natomiast na obszarze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej – 131 - powiedziała ppor. Michalska.

 

Większość składanych wniosków motywowana jest koniecznością odwiedzin krewnych.

 

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią - w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego - obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy wydanego na wniosek Rady Ministrów rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy. 30 września Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o 60 dni, dzień później opublikowano rozporządzenie prezydenta w tej sprawie.

 

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ok 17 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 5 tys. prób miało miejsce w październiku. We wszystkich ośrodkach Straży Granicznej przebywa obecnie ponad 1,5 tys. nielegalnych migrantów.

 

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie