Orzeczenie TK ws. wyższości prawa krajowego nad unijnym opublikowane w Dzienniku Ustaw

Polska
Orzeczenie TK ws. wyższości prawa krajowego nad unijnym opublikowane w Dzienniku Ustaw
PAP/Wojciech Olkuśnik

We wtorek w "Dzienniku Ustaw" opublikowano orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego dot. wyższości prawa krajowego nad unijnym. Publikacja aktu prawnego w Dzienniku Ustaw powoduje, że jego przepisy wchodzą w życie.

W czwartek TK uznał po rozpoznaniu wniosku prezesa Rady Ministrów, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z polską konstytucją. Za niezgodny z konstytucją TK uznał także przepis europejski uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie powołania sędziów.

 

Wyrok TK potwierdza to, co wynika z treści konstytucji, że prawo konstytucyjne ma wyższość nad innymi źródłami prawa - oświadczył premier Mateusz Morawiecki w czwartkowym wpisie na Facebooku. Zaznaczył, że Polska ma takie same prawa jak inne państwa i chce, by były one respektowane.

 

Morawiecki podkreślił równocześnie, że wejście Polski do UE było "jednym z najważniejszych wydarzeń ostatnich dziesięcioleci", a "miejsce Polski jest i będzie w europejskiej rodzinie narodów".

"10 nieprawd"

26 sędziów Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku w specjalnym oświadczeniu wykazało 10 "nieprawd", które znalazły się w orzeczeniu dotyczącym wyższości prawa krajowego nad unijnym.

 

W niedzielę z kolei na placu Zamkowym w Warszawie odbyła się manifestacja zwołana przez lidera PO Donalda Tuska w reakcji na czwartkowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego.

zdr/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie