Białe Miasteczko. "To nieporozumienie". Medycy o propozycjach ministra zdrowia

Polska
Białe Miasteczko. "To nieporozumienie". Medycy o propozycjach ministra zdrowia
Polsat News

Dokument, który w ubiegłym tygodniu przedstawił nam minister zdrowia trudno nazwać porozumieniem - powiedziała we wtorek Krystyna Ptok. Został on przez stronę rządową obudowany szkodliwą narracją, nieprawdą i kłamstwem. My ten dokument nazywamy nieporozumieniem - dodała.

Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych Krystyna Ptok stwierdziła podczas konferencji prasowej w białym miasteczku, że "strona rządowa sprowadza postulaty Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia wyłącznie do postulatów płacowych".

 

ZOBACZ: Powstaje "czerwone miasteczko". Do medyków dołączą pracownicy sądów

 

- My mówimy o konającej publicznej ochronie zdrowia i o tym, że nas brakuje. Nie ma medyków, nie ma leczenia" - podkreśliła. "Nasi prawnicy punkt po punkcie obnażyli ubogość tego porozumienia - dodała.

 

- Po 35 godzinach rozmów i sześciu spotkaniach, proponuje się nam rozmowy w zespole trójstronnym. My braliśmy już udział w posiedzeniu zespołu i z niego dwukrotnie wyszliśmy, więc powrót do takiej formy jest wejściem w to samo miejsce - wyjaśniła.

"Chcemy rozmawiać z osobami decyzyjnymi"

We wtorek Komitet opublikował na swoich kanałach informacyjnych komunikaty, w których - jak twierdzi - przedstawiona została treść proponowanego przez Ministerstwo Zdrowia porozumienia.

 

- Deklarujemy, że w tym tygodniu, najprawdopodobniej w środę, zaprezentujemy wersję porozumienia, które jesteśmy w stanie przyjąć; zostanie ono przesłane do resortu zdrowia, a następnie opublikowane w sieci - poinformował wiceprezes Naczelnej Izby Lekarskiej Artur Drobniak.

 

Medycy zapytani, czy protest dobiegł końca odpowiedzieli, że "trwa dalej".

 

- Czwartkowe spotkanie było spotkaniem "ostatniej szansy" z wiceministrem zdrowia Piotrem Bromberem - powiedział Drobniak.

 

- Teraz potrzebujemy rozmowy z osobą decyzyjną - przynajmniej z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim albo premierem Mateuszem Morawieckim - podsumował.

 

ZOBACZ: Bromber o rozmowach w "Dialogu": długie i merytoryczne. Medycy: jesteśmy daleko od porozumienia

 

Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia ma osiem postulatów. Obejmują one m.in. podwyżki i realny wzrost wyceny świadczeń, wprowadzenie urlopów zdrowotnych po 15 latach pracy zawodowej, a także uchwalenie ustaw o medycynie laboratoryjnej i zawodzie ratownika medycznego.

 

11 września po manifestacji pracowników ochrony zdrowia w Warszawie, w pobliżu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów powstało białe miasteczko 2.0, nawiązujące do białego miasteczka pielęgniarek z 2007 r. Po przerwie spowodowanej wypadkiem podczas konferencji – samookaleczeniem starszego mężczyzny, który zmarł – miasteczko wróciło do pierwotnej formy protestu, odbywają się w nim m.in. tematyczne panele i wykłady.

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie