Bromber o rozmowach w "Dialogu": długie i merytoryczne. Medycy: jesteśmy daleko od porozumienia

Polska
Bromber o rozmowach w "Dialogu": długie i merytoryczne. Medycy: jesteśmy daleko od porozumienia
PAP/Wojciech Olkuśnik
Wiceminister zdrowia ds. dialogu społecznego Piotr Bromber przed spotkaniem z przedstawicielami Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia

To było długie, merytoryczne i emocjonujące spotkanie. Przed nami dalsze rozmowy; jesteśmy już jednak o krok dalej - przekazał po wtorkowych rozmowach z Komitetem Protestacyjno-Strajkowym wiceminister zdrowia Piotr Bromber.

W Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie odbyło się we wtorek piąte spotkanie przedstawicieli resortu i protestujących pracowników ochrony zdrowia.

 

ZOBACZ: Powstaje "czerwone miasteczko". Do medyków dołączą pracownicy sądów

 

- To było długie, merytoryczne i emocjonujące spotkanie. Zależało nam na tym, by w trakcie tego spotkania zaprezentować istotne punkty przyszłego porozumienia – powiedział dziennikarzom po spotkaniu wiceminister.

"Wskazaliśmy rozwiązania"

Bromber podał, że wśród propozycji jest m.in. wzrost wynagrodzeń w 2022 r. na poziomie 70 proc. przyrostu nakładów na ochronę zdrowia - zgodnie z ustawą 7 proc. PKB na zdrowie. Inna z propozycji dotyczy przeniesienia pielęgniarek z wykształceniem średnim, ale długim stażem, do wyższej grupy zaszeregowania.

 

- Po 8 godzinach rozmów uzgodniliśmy tabelę z grupą zawodów precyzującą poziomy minimalnego wynagrodzenia w ochronie zdrowia. Przed nami dalsze rozmowy. Jesteśmy już jednak o krok dalej - stwierdził.

 

Pytany, czy rozmowy zakończą się w czwartek wiceszef MZ odparł: "tak, zakładamy, że w czwartek te negocjacje się zakończą, gotowość jest".

 

ZOBACZ: Medycy po spotkaniu z Piotrem Bromberem: jesteśmy zdeterminowani do dalszych działań

 

- Myślę, że druga strona to potwierdzi. Lub też nie potwierdzi. Ale zakładam, że gotowość jest. Z naszej strony jest pełna gotowość do zawarcia porozumienia. Wielokrotnie podkreślaliśmy, że ten dialog, rozmowy, są dla nas bardzo ważne – dodał.

 

Bromber podał, że wśród propozycji jest m.in. wzrost wynagrodzeń w 2022 r. na poziomie 70 proc. przyrostu nakładów na ochronę zdrowia - zgodnie z ustawą 7 proc. PKB na zdrowie. Inna dotyczy przeniesienia pielęgniarek z wykształceniem średnim, ale długim stażem, do wyższej grupy zaszeregowania.

 

 

- Po 8 godzinach rozmów uzgodniliśmy tabelę z grupą zawodów precyzującą poziomy minimalnego wynagrodzenia w ochronie zdrowia. Przed nami dalsze rozmowy. Jesteśmy już jednak o krok dalej - stwierdził.

 

W Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie odbyło się we wtorek piąte spotkanie przedstawicieli resortu i protestujących pracowników ochrony zdrowia. Kolejne planowane jest w czwartek.

Medycy: w większości punktów jesteśmy daleko od porozumienia

wiceprezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie Tomasz Imiela w rozmowie z mediami poinformował, że w środę o godz. 17 w "Białym miasteczku 2.0" planowana jest konferencja prasowa podsumowująca dotychczasowe negocjacje z ministerstwem oraz sytuację przed czwartkowym spotkaniem.

 

- Trzeba jasno powiedzieć, że w większości punktów jesteśmy bardzo daleko od uzyskania porozumienia. (…) Cały czas mamy głębokie przeświadczenie, nadzieję i jesteśmy gotowi do tego, by osiągnąć porozumienie, ale oczekujemy na konkretne propozycje drugiej strony. Wymaga się od nas, byśmy odchodzili od naszych postulatów, godząc się na to, co proponuje ministerstwo, czekamy na ruch z drugiej strony – powiedział mediom Imiela.

 

ZOBACZ: Warszawa. AgroUnia wspiera protest medyków. "Wszyscy jesteśmy pacjentami"

 

Na uwagę, że jego wypowiedź stoi w sprzeczności z tym, co mediom powiedział wiceminister Piotr Bromber, iż strony "są o krok dalej w rozmowach”, Imiela odparł, że "obiektywnie patrząc, strony są bardzo daleko w najważniejszych punktach".

 

- Będziemy w czwartek i jesteśmy otwarci na porozumienie, jeżeli będzie taka wola i uda się znaleźć kompromis, to zrobimy wszystko, żeby do porozumienia doszło - zadeklarował.

 

Pytany, co jeśli kompromisu nie uda się zawrzeć, Imiela odpowiedział: "nie będziemy mogli zakończyć protestu".

Osiem postulatów

Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia ma osiem postulatów. Obejmują one m.in. podwyżki i realny wzrost wyceny świadczeń, wprowadzenie urlopów zdrowotnych po 15 latach pracy zawodowej, a także uchwalenie ustaw o medycynie laboratoryjnej i zawodzie ratownika medycznego.

 

11 września po manifestacji pracowników ochrony zdrowia w Warszawie w pobliżu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów powstało białe miasteczko 2.0, nawiązujące do białego miasteczka pielęgniarek z 2007 r. Po przerwie spowodowanej zajściem podczas konferencji – samookaleczeniem się starszego mężczyzny, który zmarł – miasteczko wróciło do pierwotnej formy protestu, odbywają się w nim m.in. tematyczne panele i wykłady.

 

Poprzednie rozmowy w "Dialogu" odbyły się 21, 23, 28 i 30 września; następne zaplanowano 7 października.

 

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie