Francja. Szef MSW: Księża mają informować o przypadkach pedofilii, mimo tajemnicy spowiedzi

Świat
Francja. Szef MSW: Księża mają informować o przypadkach pedofilii, mimo tajemnicy spowiedzi
Pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Francja. Księża mają informować o przypadkach pedofilii mimo tajemnicy spowiedzi

Minister spraw wewnętrznych Francji Gerald Darmanin oświadczył we wtorek po spotkaniu z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Francji (CEF), że księża mają obowiązek informowania wymiaru sprawiedliwości o przypadkach pedofilii, mimo tajemnicy spowiedzi.

Darmanin powiedział po rozmowie z arcybiskupem Erikiem de Moulins-Beaufort, że księża posiadający wiedzę o przestępstwach popełnionych wobec "dzieci poniżej 15. roku życia" muszą "poinformować o tych faktach wymiar sprawiedliwości".

 

- Tajemnica spowiedzi istnieje w naszym prawie od blisko 200 lat, zwana jest tajemnicą zawodową, podobnie jak tajemnica zawodowa lekarzy czy prawników. Ma jednak wyjątki dotyczące w szczególności przestępstw popełnianych wobec dzieci w wieku poniżej 15 lat – podkreślił szef MSW.

"Spowiedź mocniejsza niż prawa Republiki"

Kilka dni wcześniej abp de Moulins-Beaufort uznał tajemnicę spowiedzi za "mocniejszą niż prawa Republiki". Przewodniczący CEF zapewnił w komunikacie prasowym po spotkaniu z szefem MSW, że decyzją wszystkich biskupów jest, aby "uczynić z ochrony dzieci absolutny priorytet w ścisłej współpracy z władzami francuskimi".

 

ZOBACZ: Biskup-senior Antoni Długosz przeprasza za swoje słowa nt. wykroczeń seksualnych duchownych

 

- Zakres przemocy i napaści na tle seksualnym wobec nieletnich ujawniony w raporcie Niezależnej Komisji ds. Wykorzystywania Seksualnego w Kościele (Ciase) wymaga od Kościoła ponownego odczytania swoich praktyk. Konieczna jest zatem praca, aby pogodzić charakter spowiedzi z potrzebą ochrony dzieci – dodał metropolita Reims.

 

Abp de Moulins-Beaufort przeprosił również ofiary i wszystkich tych, którzy mogli być zasmuceni lub zszokowani faktem, że debata na temat spowiedzi, wywołana jego słowami, przesłoniła debatę nad raportem Ciase. Minister Darmanin pochwalił w Zgromadzeniu Narodowym "odwagę Kościoła we Francji", który zlecił ten raport. Dokument Ciase przedstawiono 5 października.

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie