Zmiany w rządzie. Zebranie kierownictwa w siedzibie PiS

Polska
Zmiany w rządzie. Zebranie kierownictwa w siedzibie PiS
Ryszard Terlecki, szef klubu parlamentarnego PiS

W siedzibie PiS przy ul. Nowogrodzkiej zebrało się kierownictwo ugrupowania, które miało się zapoznać z wynikami rozmów koalicyjnych ws. obsady stanowisk w rządzie. Spotkanie trwało ok. 3 godzin, a politycy PiS nie komentowali efektów.

- Zmiany w rządzie, jeśli nastąpią, będą kosmetyczne - mówił niedawno rzecznik rządu Piotr Müller. Z nieoficjalnych informacji, przekazanych dziennikarzom po spotkaniu, wynika, że nowi ministrowie zostaną przedstawieni "do połowy przyszłego tygodnia".

 

W spotkaniu poza prezesem PiS Jarosławem Kaczyński uczestniczyli premier Mateusz Morawiecki i pozostali wiceprezesi ugrupowania. 

 

Posiedzenie kierownictwa PiS zapowiadał w minionym tygodniu wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki, który wskazywał, że do końca tygodnia powinny zakończyć się rozmowy z koalicjantami PiS. - W poniedziałek przewidziane jest Prezydium Komitetu Politycznego, które się z tym zapozna - mówił Terlecki. - Myślę, że jakieś porozumienie, które ustabilizuje i umocni naszą większość w Sejmie jest bliskie - dodał. Przedstawiciele partii nie komentowali jednak wyników spotkania w poniedziałek wieczorem.

Zmiany w rządzie?

Rzecznik rządu Piotr Müller w Programie Pierwszym Polskiego Radia mówił w na początku października, że "jeśli będą (zmiany w rządzie), to będą to zmiany kosmetyczne, mówimy o kilku osobach". Zastrzegł jednak, że nie będzie uprzedzał decyzji premiera Mateusza Morawieckiego, który najpierw przedstawi zmiany prezydentowi Andrzejowi Dudzie.

 

WIDEO: Zebranie kierownictwa PiS

 

Rzecznik rządu dopytywany, kiedy zmiany mogą zostać przedstawione prezydentowi, wskazywał, że jest to kwestia bieżącego tygodnia.

 

ZOBACZ: Kamil Bortniczuk: być może w przyszłym tygodniu obejmiemy resort sportu

 

Europoseł Adam Bielan, prezes Partii Republikańskiej, która ma być nowym koalicjantem PiS w ramach Zjednoczonej Prawicy powiedział w poniedziałek w Radiu Zet, że dwaj politycy jego partii będą ministrami. - Oprócz Kamila Bortniczuka (według nieoficjalnych doniesień ma być ministrem sportu) będzie to Michał Cieślak, który w tej chwili już jest członkiem Rady Ministrów (od 2020 roku jest ministrem-członkiem drugiego rządu Mateusza Morawieckiego).

 

Bielan zaznaczył, że Cieślak nadal będzie ministrem bez teki w kancelarii premiera, w randze "ministra konstytucyjnego". Potwierdził też, że Jacek Żalek pozostanie wiceministrem w resorcie ds. funduszy i polityki regionalnej.

Zjednoczona Prawica w innej formule

Zmiany w rządzie zapowiadane są przez Zjednoczoną Prawicę od czasu opuszczenia obozu rządzącego przez Porozumienie Jarosława Gowina. Choć ostatecznie większość wiceministrów wywodzących się z ugrupowania byłego wicepremiera pozostała w Zjednoczonej Prawicy przez przejście do klubu parlamentarnego PiS, to z rządu odszedł Jarosław Gowin i część jego współpracowników.

 

ZOBACZ: Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Kamilem Bortniczukiem. Poseł kandydatem na ministra sportu

 

W ramach zmienionej formuły Zjednoczona Prawica może przyłączyć m.in. Partię Republikańską założoną przez europosła Adama Bielana oraz funkcjonującą jako zespół parlamentarny formację "OdNowa RP" wiceszefa MON Marcina Ociepy.

pgo/pdb / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie