Zmiany w prawie pogrzebowym. Zgodę na pochówek będzie wydawał sanepid?

Polska
Zmiany w prawie pogrzebowym. Zgodę na pochówek będzie wydawał sanepid?
flickr / Stephan Ridgway
Zgodę na pogrzeb w grobach rodzinnych będzie wydawał sanepid

Jeśli w grobie rodzinnym jest pochowana osoba, która zmarła na chorobę zakaźną, ciało kolejnego zmarłego będzie mogło być tam złożone wyłącznie za zgodą sanepidu - między innymi takie zmiany wprowadza nowelizacja ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych. 

Przepisy o cmentarzach i chowaniu zmarłych obowiązują w niezmienionej formie od 1959 roku. Nowelizacja ma na celu kompleksowe uregulowanie tzw. prawa pośmiertnego, obejmującego zagadnienia takie jak stwierdzanie, dokumentowanie i rejestracja zgonów w formie elektronicznej, chowanie zmarłych, prawo do grobu, funkcjonowanie cmentarzy i tzw. branży firm pogrzebowych.

Pochówek w biournie albo na polu 

W uzasadnieniu stwierdzono, że ustawa w dotychczasowym brzmieniu jest anachroniczna i zawiera poważne luki prawne. Ponadto nie uwzględnia w szerszym zakresie form pochówku niewywodzących się z tradycji katolickiej, jak zwłaszcza możliwości rozsypania prochów zmarłego, przechowywania prochów przez osobę najbliższą w domu (mieszkaniu) czy pochowania ich w biournie.

 

ZOBACZ: Holandia. Media: firmy pogrzebowe muszą zamawiać większe trumny

 

Nowe przepisy przewidują możliwość pochowania prochów zmarłego w ogrodzie pamięci, rozsypania prochów na polu pamięci oraz przechowywania urny z prochami w miejscu zamieszkania bliskich zmarłego.

 

 

 

Termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów został zaplanowany na III kwartał 2021 r.

mad/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie