USA. Film krótkometrażowy polonijnego ucznia wyróżniony na festiwalu w Nowym Jorku

Świat
USA. Film krótkometrażowy polonijnego ucznia wyróżniony na festiwalu w Nowym Jorku
Pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Film krótkometrażowy polonijnego ucznia wyróżniony na festiwalu w Nowym Jorku

Film krótkometrażowy Lexa Szymczyka "Memento Mori" wyróżniono niedzielną prezentacją w jednym z kin przy nowojorskim Times Square podczas największego na świecie festiwalu filmowego licealistów. Dzieło polonijnego ucznia znalazło się w grupie wyselekcjonowanej przez jurorów z ponad 2500 nadesłanych tytułów.

Dziewiąta edycja All-American High School Film Festival przykuła zainteresowanie ponad 2500 tworzących filmy uczniów szkół średnich z wszystkich 50 amerykańskich stanów oraz przeszło 40 krajów świata.

 

- Dla mnie to ma duże znaczenie, ponieważ po raz pierwszy mój film dostał się na taką dużą imprezę. Byłem podekscytowany, że projekcja odbyła się w tak słynnym na cały świat miejscu. Myślę, że mój entuzjazm dzielili także inni zgromadzeni na pokazach koledzy-filmowcy – powiedział Szymczyk.

Sam zagrał we własnym filmie

Jak dodał, zawsze interesowały go filmy science fiction, w tym autorstwa Christophera Nolana. Chciał też sam zrobić film w tej konwencji.

 

Około 10-minutowy "Memento Mori" opowiada o dwóch ludziach poszukujących swojego zaginionego przyjaciela. Akcja rozgrywa się w postapokaliptycznym świecie.

 

Lex, urodzony w USA syn polskich imigrantów, napisał scenariusz, wyreżyserował i zmontował film, skomponował i nagrał do niego muzykę oraz dźwięk. Zagrał w nim również małą rolę.

 

ZOBACZ: Maska orka z "Władcy Pierścieni" wzorowana na Harveyu Weinsteinie. "Gest środkowego palca"

 

"Memento Mori" powstał, kiedy Lex był jeszcze uczniem Regis High School, liceum jezuickiego na Manhattanie. Młody filmowiec obecnie studiuje w Szkole Biznesu także jezuickiego Uniwersytetu Georgetown w Waszyngtonie.

 

- Robię zdjęcia dla uczelni z różnych wydarzeń; kilka dni temu fotografowałem sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga – powiedział.

"Wyjątkowy rok dla społeczności szkolnych filmowców"

Projekcja "Memento Mori" odbyła się w ostatnim dniu trwającej od piątku imprezy w kinie AMC Empire 25 na Times Square. Działające od 1912 r. na Manhattanie przy 42. ulicy kino zgromadziło głównie młodą widownię z USA i zagranicy.

 

ZOBACZ: USA. Bezdomny odpowiada antyszczepionkowcom. Wideo hitem w sieci

 

Organizatorzy festiwalu zwracali uwagę, że po ograniczeniach związanych z pandemią Covid-19 ten rok jest wyjątkowy dla społeczności szkolnych filmowców.

 

"To szansa na ponowne odkrycie ekscytującej atmosfery" podczas fizycznej obecności na seansie filmowym i dzielenie się z innymi pasją kina" – zapewniali twórcy All-American High School Film Festival.

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie