Sondaż: czy PiS naprawdę dąży do polexitu?

Polska
Sondaż: czy PiS naprawdę dąży do polexitu?
pixabay/zdj. ilustracyjne
Z sondażu wynika, że najgłębszy podział istnieje między wyborcami PiS i KO.

Obawy związane z perspektywą wyjścia Polski z Unii Europejskiej wzrosły w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy o kilka punktów procentowych. Jednocześnie w porównaniu z sondażem z listopada 2020 zmniejszyła się grupa osób, które takich obaw nie żywią z ponad 55 proc. do 50 proc. - podaje we wtorek "Rzeczpospolita".

"Rz" informuje, że IBRiS na jej zlecenie zapytał Polaków o motywacje, które mogą przyświecać politykom PiS wyrażającym ostrą krytykę UE.

 

ZOBACZ: Wyrok TK. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki: to wszystko przygotowanie do polexitu

 

Z sondażu wynika, że najgłębszy podział istnieje między wyborcami PiS i KO.

 

Ci ostatni są przekonani o tym, że PiS chce polexitu (54 proc.), a głosujący na partię Jarosława Kaczyńskiego w to nie wierzą (8 proc.), za to aż jedna czwarta tej grupy nie rozumie twardych wypowiedzi polityków PiS.

"Głębokie różnice polityczne"

Wyborcy lewicy wskazują z kolei na "głębokie różnice polityczne między PiS a instytucjami i dominującymi poglądami w Unii".

 

ZOBACZ: Rzecznik rządu: dziś polska opozycja proponuje Polexit

 

Gazeta podaje, że na pytanie: "Czy obawiasz się wyjścia Polski z UE" 29,9 proc. odpowiedziało "raczej się nie obawiam". 25,7 proc. stwierdziło: "zdecydowanie się tego obawiam". 20,4 proc. - "raczej się obawiam" a tylko 19,4 proc. - "zdecydowanie się tego nie obawiam". 4,6 proc. nie miało zdania.

 

Sondaż przeprowadzono w dn. 10-11 września na grupie 1100 respondentów.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie