Jourova: będziemy musieli zareagować na nowy rozdział, który polski TK zaczął otwierać

Polska
Jourova: będziemy musieli zareagować na nowy rozdział, który polski TK zaczął otwierać
Flickr.com/European Parliament/(CC BY 2.0)
- Będziemy musieli zareagować na ten nowy rozdział, który polski Trybunał Konstytucyjny zaczął otwierać – komentuje wiceszefowa KE.

Zdaniem wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej Very Jourovej, cytowanej w poniedziałek przez agencję Reutera, Unia Europejska "zacznie się rozpadać", jeśli nie zakwestionuje orzeczenia polskiego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie prymatu prawa europejskiego.

- Jeżeli nie będziemy w UE trzymać się reguły, że równe zasady są tak samo respektowane w całej Europie, to cała Europa zacznie się rozpadać - powiedziała Jourova, wiceprzewodnicząca KE odpowiedzialna za wartości i przejrzystość.

 

- Dlatego będziemy musieli zareagować na ten nowy rozdział, który polski Trybunał Konstytucyjny zaczął otwierać - dodała wiceszefowa KE.

Decyzja TK ws. wyższości prawa krajowego nad unijnym

W czwartek Trybunał Konstytucyjny, po rozpoznaniu wniosku premiera Mateusza Morawieckiego uznał, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z Konstytucją RP.

 

ZOBACZ: Protesty po wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Byli sędziowie TK sprzeciwili się jego decyzji

 

Za niezgodny z konstytucją TK uznał też przepis europejski uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie powołania sędziów.

 

zma / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie