Abp Stanisław Gądecki: wszyscy chcemy pozostawać w Europie

Polska
Abp Stanisław Gądecki: wszyscy chcemy pozostawać w Europie
Polsat News
Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki

"Wszyscy chcemy pozostawać w Europie", "nikt rozsądny nie chce z niej wyjść"- oświadczył przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki w poniedziałek w Rzymie.

Podczas spotkania z dziennikarzami w siedzibie Radia Watykańskiego w pierwszym dniu wizyty drugiej grupy polskich biskupów w Watykanie podkreślił, że "dobro związane jest z jednością".

 

Jak zaznaczył abp Gądecki, "zjawiskiem smutnym" są podziały w Europie i tworzenie murów, które - jak zauważył - są objawem "strachu".

 

Europa "potrzebuje bez przerwy ducha"

 

Szef KEP mówił, że zjednoczona Europa "potrzebuje bez przerwy ducha". Jak stwierdził, od jej powstania minęło wiele lat, a duch ten "zaczął być coraz bardziej wynaturzany w pewnym sensie".

 

- Trzeba rzeczywiście dużo dobrej woli, żeby wrócić do korzeni i móc budować Europę w oparciu o duchowe wartości - podkreślił abp Gądecki.

 

 ZOBACZ: Abp Wojciech Polak: Jesteśmy w środku kryzysu

 

Bez nich - jego zdaniem - "nie widać przyszłości Europy i jeśli nie nastąpi takie otrzeźwienie, to taki czysty pragmatyzm, na jakim buduje się w tej chwili Unię Europejską na pewno nie przyczyni się do jej umocnienia".

 

Następnie przewodniczący episkopatu zastrzegł: "wszystko to jednak nie ma nic wspólnego z naszym, myślę o KEP, pragnieniem pozostania w Unii Europejskiej".

 

- To, co jest większe, ma większe możliwości, ale także jest wyrazem większej jedności - wskazał.

 

- Wszyscy chcemy pozostawać w Europie i nie ma mowy o żadnym wychodzeniu - dodał abp Gądecki.

 

"Myślę, że nikt rozsądny nie ma ochoty wychodzić z Europy"

 

Podkreślił: "Myślę, że nikt rozsądny nie ma ochoty wychodzić z Europy. Natomiast zjawiskiem smutnym jest, że wracamy do podziałów w Europie".

 

Zdaniem przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski to, co dzieje się na granicy z Białorusią, jest złe nie dlatego, że przybywają tam migranci, ale dlatego, że "powstaje nowy mur w Europie".

 

W ocenie abp Gądeckiego "tworzenie murów jest objawem strachu i tytułem do wskrzeszenia złych duchów".

 

ZOBACZ: Watykan. Papież Franciszek z bólem przyjął raport o pedofilii we francuskim Kościele

 

Jak oświadczył, zadaniem polityków nie jest to, by przeciwstawiać sobie ludzi.

 

- Naszym zadaniem - mówił - jest sprawić, by ludzie zrozumieli, że tak w Europie, jak i w świecie są tylko i wyłącznie bracia.

 

Podczas wizyty ad limina Apostolorum biskupi odwiedzają urzędy Stolicy Apostolskiej. W piątek spotkają się z papieżem Franciszkiem.

W drugiej grupie przybyli ordynariusze i biskupi pomocniczy z metropolii gdańskiej, szczecińsko-kamieńskiej, poznańskiej i wrocławskiej.

pgo/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie