Tysiąc Afgańczyków po ewakuacji do Polski zawnioskowało o status uchodźcy

Polska
Tysiąc Afgańczyków po ewakuacji do Polski zawnioskowało o status uchodźcy
PAP/EPA/STRINGER
Afgańczycy przed biurem paszportowym w Kabulu

Wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej złożyło 1 tys. ewakuowanych do Polski Afgańczyków. Urząd do Spraw Cudzoziemców wydał już pierwsze decyzje o udzieleniu tym osobom ochrony międzynarodowej. Dotychczas status uchodźcy nadano 60 cudzoziemcom - poinformował rzecznik UdSC Jakub Dudziak.

Po ewakuacji afgańskich współpracowników Polskiego Kontyngentu Wojskowego oraz polskiej dyplomacji Urząd do Spraw Cudzoziemców objął opieką 1024 obywateli Afganistanu.

 

Jak poinformował rzecznik Urzędu do Spraw Cudzoziemców Jakub Dudziak, wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej złożyło 1 tys. ewakuowanych obywateli Afganistanu. Urząd do Spraw Cudzoziemców wydał już pierwsze decyzje o udzieleniu tym osobom ochrony międzynarodowej. Dotychczas status uchodźcy nadano 60 cudzoziemcom.

Bezterminowe prawo pobytu i pracy w Polsce

- Po udzieleniu ochrony międzynarodowej cudzoziemcy otrzymują bezterminowe prawo pobytu i pracy w Polsce. Wydane zostaną im karty pobytu oraz tzw. Genewski Dokument Podróży, na podstawie których będą mogli swobodnie podróżować po krajach Unii Europejskiej i strefy Schengen, a także do innych krajów po spełnieniu niezbędnych warunków, np. po uzyskaniu wizy - powiedział rzecznik UdSC.

 

ZOBACZ: Migranci na granicy. Podjęto decyzję o wysłaniu kolejnej pomocy humanitarnej

 

Dodał, że beneficjenci ochrony międzynarodowej będą mogli korzystać m.in. z opieki medycznej, pomocy integracyjnej, dostępu do oświaty, ochrony przed bezrobociem, swobodnego prowadzenia działalności gospodarczej, świadczeń pomocy społecznej czy świadczeń rodzinnych.

 

Rzecznik UdSC poinformował ponadto, że z pomocy socjalnej Urzędu do Spraw Cudzoziemców korzysta obecnie 928 obywateli Afganistanu, ewakuowanych współpracowników polskiego kontyngentu wojskowego i dyplomacji oraz NATO. W ośrodkach dla cudzoziemców przebywa 677 osób z tej grupy.

Pomoc socjalna w czasie trwania procedury

UdSC przypomina, że cudzoziemcowi udziela się ochrony międzynarodowej, jeśli w jego kraju pochodzenia grozi mu prześladowanie lub rzeczywiste ryzyko utraty życia czy zdrowia.

 

Podczas trwania procedury uchodźczej cudzoziemcy mogą korzystać z pomocy socjalnej, m.in. zakwaterowania, wyżywienia i opieki zdrowotnej zapewnianej przez Urząd do Spraw Cudzoziemców oraz zajęć edukacyjnych, jak np. nauka języka polskiego. Mają oni do wyboru pobyt w ośrodku lub samodzielne utrzymanie się poza ośrodkami przy pomocy finansowej otrzymywanej od urzędu

an/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie